Od 17 grudnia 2019 roku w Muzeum Powstania Wielkopolskiego można oglądać nową wystawę czasową „Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego”. 

Takie wystawy są niezwykle ważne i wartościowe – powstają z rodzinnych wspomnień i emocji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Pomysłodawcą i całkowitym sponsorem tej wystawy jest bowiem wnuk autora albumu – Wojciech Paszkowski, mieszkający obecnie w Wielkiej Brytanii. 

Zachowany w rodzinnym archiwum album zawiera kilkadziesiąt nieznanych dotąd zdjęć, które dokumentują historię frontowego życia jednostek i poddziałów 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich. W latach 1919-1920 roku walczyły one w Bobrujsku o kształt wschodniej granicy Drugiej Rzeczypospolitej. Album Jana Milewskiego jest unikalnym dokumentem prezentującym nieco zapomniany fragment historii żołnierzy wywodzących się w większości z Wielkopolski.

Poza tym wystawa otwierana tuż przed 101 rocznicą Powstania Wielkopolskiego jest okazją do przypomnienia dwóch niebanalnych postaci, które zapisały się w historii wielkopolsko-pomorskiego pograniczna. Twórca albumu Jan Milewski oraz jego ojciec Kazimierz Milewski, byli znaczącymi obywatelami Gniewkowa, aktywnymi przedsiębiorcami i społecznikami oraz działaczami zasłużonego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.