W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku można oglądać nową wystawę czasową Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii”. Jej autorką jest prof. Izabela Rudzka. Oficjalnie wystawa zostanie otwarta 3 maja o godz. 13.30 .

Cykl obrazów jest twórczym upamiętnieniem 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wszystkie powstały w oparciu o retrospekcję i porównanie aktualnej przestrzeni pejzażu miejsc z ich historycznym kontekstem. Do projektu wybrano miejsca, które stały się inspiracjami dla autorki projektu. Każde jest związane z istotnymi działaniami w czasie Powstania Wielkopolskiego: Anastazewo, Nowe Kramsko, Rawicz, Poznań- Ławica, Zdziechowa i Żnin.

Wystawa jest premierową prezentacją wszystkich obrazów, które w ramach projektu 2018 roku były pokazywane pojedynczo. Jej celem jest promowanie wydarzeń powstańczych, lokalnych społeczności i propagowanie malarstwa współczesnego w ważnej instytucji kulturalnej jakim jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Wystawa odbywa się pod patronatem: Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania i Rektora UAM.

Partnerem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka jest pracownikiem naukowo- dydaktycznym Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego UAM. Prowadzi pracownię malarstwa i przedmiot „Projekty Twórcze” na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Jest aktywną malarką, zrealizowała ponad 30 indywidualnych wystaw malarstwa w Polsce i za granicą, była kuratorem wielu wystaw malarstwa współczesnego, jest także autorką projektów artystycznych w Polsce, Niemczech, Chinach i we Włoszech.

Powrót do listy kategorii Aktualności