Fundacja Obywatelska BAZAR rozpoczęła prace nad pierwszym, pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Zdjęcia do niego ruszyły w sierpniu tego roku.

Reżyserem filmu jest Tadeusz Litowczenko. Koproducentem filmu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Finansowanie produkcji zapewnia Polski Instytut Sztuki Filmowej, Program Wieloletni „Niepodległa”,  Miasto Poznań,  Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Narracje w filmie poprowadzą historycy i potomkowie rodzin powstańców. Ale historia powstania będzie pokazana też poprzez inscenizacje i fabularyzowane sceny aktorskie.  Autorzy dotarli do niepublikowanych dotąd materiałów filmowych w archiwach w Paryżu, Waszyngtonie i w Polskiej Filmotece Narodowej. W filmie będzie na pewno wykorzystana najnowsza technika. Dzięki grafice komputerowej „ożyją” archiwalne zdjęcia, ujęcia dokumentalne przechodzić będą w inscenizacje i w ujęcia miejsc pokazujące je historycznie i współcześnie.

Film ma być gotowy w połowie 2020 roku. Wtedy będziemy świętować udział wojsk wielkopolskich w wojnie polsko-bolszewickiej i powstaniach śląskich.

Powrót do listy kategorii Aktualności