To jedna z najważniejszych bitew Powstania Wielkopolskiego. 6 stycznia 1919 roku powstańcy zdobyli niemieckie lotnisko wojskowe we wsi Ławica. Była to szybka bitwa zakończona całkowitym sukcesem powstańców. W ich ręce dostał się sprzęt  wart wówczas 200 milionów marek niemieckich!

Lotnisko Ławica od początku powstania było głównym celem. Dużą rolę w przygotowaniach do jego przejęcia odegrał sierżant pilot Wiktor Pniewski. Z rozkazu Polskiej Organizacji Bojowej Zaboru Pruskiego organizował w jednostce konspiracje. Szturm rozpoczął się 6 stycznia i trwał… 20 minut.

Powstańcy zdobyli samoloty z Ławicy, hangarów na Winiarach i zapas bomb z Fortu VII. Jeszcze w styczniu czarne krzyże na kadłubach zastąpiono biało-czerwoną szachownicą, utworzono cztery eskadry a kilkadziesiąt samolotów wysłano do stolicy. Był to początek polskiego lotnictwa wojskowego.

9 stycznia Polacy przeprowadzili pierwszy nalot bombowy na Frankfurt. Była to odpowiedź na niemieckie naloty zorganizowane tuż po zdobyciu Ławicy.

Zdobyte samoloty brały udział w bitwie polsko-bolszewickiej. Walki o Ławice upamiętnia pomnik, stojący przy obecnym porcie Ławica.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności