18 lutego 2019 roku w Czerwonaku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich z terenu tej gminy . W wydarzeniu udział  wzięły rodziny powstańców, mieszkańcy oraz zaproszeni goście wśród nich dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki oraz kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego Marcin Wiśniewski.

Tablicę pamiątkową odsłonił Wójt Marcin Wojtkowiak wraz z Panią Marią Wielebską. Z jej rodziny wywodzi się Rajmund Tarczewski – Powstaniec Wielkopolski.

Głaz, na którym umieszczono tablicę zdobią dwie repliki broni wykonane z twardego drewna i metalu. Lista powstańców, których nazwiska umieszczono na tablicy pamiątkowej, nie jest zamknięta.
W przyszłości będzie można do niej dopisywać nazwiska powstańców. Warunkiem jest przedstawienie dokumentów potwierdzających uczestnictwo w Powstaniu Wielkopolskim oraz miejsce pochówku powstańca na terenie jednego z gminnych cmentarzy. Zgłoszenia należy składać u Tatiany Kędziory tatianakedziora@wp.pl

 

Powrót do listy kategorii Aktualności