To nietypowa informacja na naszej, muzealnej stronie, ale bardzo poruszyła nas wiadomość o pożarze mieszkania pani Zofii Knajdek, synowej powstańca wielkopolskiego Antoniego Knajdka. Na początku kwietnia ogień strawił cały jej dobytek, w tym pozostałości po zakładzie fotograficznym, który był kontynuacją tego założonego przez Antoniego w 1927 roku.

Antoni Knajdek (1897 – 1975) był żołnierzem armii pruskiej, powstańcem wielkopolskim, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, ale także malarzem i fotografem. Jako powstaniec walczył w Poznaniu a potem na froncie zachodnim m.in. w okolicach Wolsztyna i Zbąszynia. Wykorzystywał swój talent artystyczny. Do dziś zachowały się jego rysunki z walk powstańczych. Został awansowany do stopnia podporucznika Wojsk Wielkopolskich. W 1927 roku założył zakład fotograficzny w Łobżenicy i tam osiadł na stałe z rodziną.

Dwa lata temu rodzina Antoniego Knajdka przekazała do naszego muzeum 90 pamiątek. To m.in. wspomnienia Antoniego, legitymacje oraz fotografie, odznaczenia i wyróżnienia w tym przyznany Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Wielkopolski Krzyż Powstańczy i pismo o awansie do stopnia podporucznika.  Oprócz przedmiotów związanych ze służbą wojskową istotną częścią zestawu są materiały odnoszące się do życia prywatnego: świadectwa szkolne, telegramy z lat 20. XX w.   Niezwykle ciekawy jest notatnik rysunkowy (w którym uwieczniał m.in. sceny pow­stańcze) oraz akwarela przedstawiająca Matkę Boską. Niektóre z tych pamiątek pokazaliśmy w ubiegłym roku na wystawie „Pamięć przywrócona. Eksponaty pozyskane w 2018 roku dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego”.

Teraz my możemy pomóc rodzinie powstańca! Zbiórka pieniędzy na remont mieszkania i więcej informacji na:  zrzutka.pl/pe4jg8

Na Facebooku ruszyła również licytacja, która ma wesprzeć zbiórkę:

https://www.facebook.com/groups/1075858696116248/?ref=share

 

Powrót do listy kategorii Aktualności