Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu włączyło się w akcje społeczną, organizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Mamy Niepodległą!”, której tematem jest depesza notyfikująca odrodzenie Rzeczypospolitej czyli Polska Deklaracja Niepodległości.

W Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli, z miejsca, gdzie 100 lat temu nadano sygnał do Warszawy, w 2018 roku w dniach od 16 do 23 listopada ze specjalnego stoiska można będzie zabierać bezpłatnie okolicznościową widokówkę. Wystarczy ją zaadresować do bliskich, znajomych i wrzucić do skrzynki pocztowej.

W poprzednich edycjach tej akcji wysłano już prawie milion takich kartek. Zapraszamy na Cytadelę!

„Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym” – tak brzmiała treść telegramu, który 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wystosował do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz rządów: brytyjskiego, francuskiego, włoskiego, japońskiego i niemieckiego oraz do rządów wszystkich państw uczestniczących w wojnie i neutralnych .

Treść depeszy została nadana drogą radiową z terenu warszawskiej Cytadeli w nocy z 18 na 19 listopada. Pierwsza odpowiedź przyszła z poznańskiej Cytadeli – „Polski Poznań pozdrawia Warszawę!” Mamy okazję, by tak jak 100 lat temu, także dziś pozdrowić z polskiego Poznania całą Polskę!

 

  

 

Powrót do listy kategorii 100-lecie Powstania