4 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 w Auli Biblioteki Kórnickiej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbędzie się Pojedynek Powstańczy Prezydentów Poznania i Świętochłowic !

To podsumowanie finału konkursu historycznego Klasówka Powstańcza, dedykowanego 97. rocznicy III Powstania Śląskiego oraz konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, dedykowanemu 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

W Klasówce Powstańczej wzięli udział uczniowie  z prawie 200 szkół woj. dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim organizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu  w ramach realizacji projektu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Pamiętamy!”

W finale wojewódzkim wzięło udział ponad 600 uczniów szkół  wszystkich szczebli. Finał  odbył się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

W poniedziałek, 4 czerwca, konkurencje dla Prezydentów Poznania i Świętochłowic będą sprawdzać zarówno wiedzę, jak i umiejętności. Każdy z Prezydentów będzie miał w swojej ekipie trzech najlepszych uczniów z ww. konkursów. Drużynę śląską poprowadzi Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, a drużynę poznańską – zastępca Prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Jury:

dr Olaf Bergmann – Wielkopolskie Muzeum Nieodległości

dr hab. Maciej Fic – Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego

Piotr Bojarski – dziennikarz Gazety Wyborczej

Józef Krzyk – dziennikarz Gazety Wyborczej

Pojedynek prowadzić będą dyrektorzy Wielkopolskiego Muzeum Nieodległości  w Poznaniu – Pan Tomasz Łęcki oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – Pani Halina Bieda.

WYSTAWA

Goście z Muzeum Powstań Śląskich przywiozą też do Poznania wystawę, którą będzie można obejrzeć przed Odwachem na Starym Rynku w niedzielę i poniedziałek (3 i 4 czerwca).

Wystawa “Śląsk – droga do Niepodległej” została przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i dofinansowana z programu dotacyjnego Niepodległa. Upamiętnia historię Powstań Śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do odrodzonego, niepodległego państwa polskiego po kilkuset latach funkcjonowania pod czeską  i niemiecką jurysdykcją.

Ekspozycja na 25 planszach prezentuje m.in. Śląsk od zarania dziejów  aż do Traktatu Wersalskiego, sprawę polską na arenie międzynarodowej w trakcie I wojny światowej, sytuację na Śląsku przed wybuchem Powstań, ich genezę i przyczyny, kalendarium wydarzeń i wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919-1921, plebiscyt na Górnym Śląsku z 20 marca 1920 roku, powitanie Wojska Polskiego w 1922 roku  i ustanowienie województwa śląskiego.

Powrót do listy kategorii Dla mediów