W najbliższą sobotę i niedzielę w Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII wielkopolscy harcerze upamiętnią  77 rocznicę zamordowania w obozie Gross-Rosen 23 instruktorów harcerstwa, wśród nich hm. Floriana Marciniaka – Wielkopolanina, twórcę Szarych Szeregów i pierwszego Naczelnika tej organizacji .

Sobota 20 lutego godz. 11:00

Harcerski Apel Pamięci organizuje Chorągiew Wielkopolska ZHP

Niedziela 21 lutego, godz. 11.00

Na Harcerskim Apelu Pamięci spotkają się harcerze z Ośrodka ZHP Buk, którzy co roku pamiętają o swoim lokalnym bohaterze – phm. Tadeuszu Wojtczaku

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z Covid-19 uroczystości będą mieć charakter symboliczny.

Florian Marciniak – urodził się w Gorzycach w Wielkopolsce, uczył w Poznaniu, aktywny harcerz m.in. drużynowy 21. Poznańskiej Drużyny Harcerzy, przed wojną uzyskał stopień harcmistrza. W pierwszych dniach września 1939 roku zorganizował Wojenne Pogotowie Harcerzy w Poznaniu, a już 8 września w Warszawie. 27 września został Naczelnikiem powołanych Szarych Szeregów. Był twórcą programu wychowywania przez walkę. To on akceptował plan odbicia Janka Bytnara „Rudego” w akcji pod Arsenałem.

Gestapo aresztowało go w maju 1943 roku. Akcja odbicia Marciniaka nie powiodła się, nie udała się też próba ucieczki w czasie transportu do Poznania. Został uwięziony w Forcie VII, a później przewieziony do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen.

20 lutego 1944 roku został zamordowany razem z grupą wielkopolskich harcerzy .

Tadeusz Wojtczak – przed wojną był aktywnym harcerzem w Buku, został podharcmistrzem. W pierwszych dniach wojny powołał Pogotowie Harcerskie. Potem przeszedł do działalności konspiracyjnej i został komendantem Szarych Szeregów w Buku. W lipcu 1943 roku został aresztowany i uwięziony w Forcie VII. Razem z grupą harcerzy, w tym z Naczelnikiem Florianem Marciniakiem wywieziony i zamordowany w Gross-Rosen 20 lutego 1944 roku.

W Buku do dziś pamiętany – patronuje jednej z ulic, a na rodzinnym domu znajduje się pamiątkowa tablica.

Powrót do listy kategorii Aktualności