Zapraszamy na Honorowe Odprawy Wart Ułańskich przed Odwachem na Starym Rynku. Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich przygotowuje specjalny program bo przed nami ważne daty historyczne.

W lipcu warty ułańskie będą przygotowywać do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rekonstruktorzy opowiedzą o roli Wielkopolskiej Brygady Kawalerii walczącej w składzie Armii „Poznań”. 13 lipca widzom zostanie zaprezentowany 17.Pułk Ułanów wraz z omówieniem jego historii, a 27 lipca 7. Pułk Strzelców Konnych.

15 sierpnia w święto Wojska Polskiego i Cudu Nad Wisłą oddział wystąpi z proporcem w umundurowaniu garnizonowym wz 36 oraz umundurowaniu ,,historycznym” czyli z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Na okolicznościowym stoisku wszyscy chętni będą mogli ,,zapisywać” się do armii ochotniczej, a dla najmłodszych będą kolorowanki o tematyce wojskowej. W przekazie edukacyjnym zwrócona zostanie uwaga na rolę oddziałów z Wielkopolski w Bitwie Warszawskiej. Oddział zaprezentuje pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego oraz fechtunku szablami z ziemi.

31 sierpnia  ułani wystąpią konno i pieszo w umundurowaniu polowym czyli w takim w jakim wojsko poszło na wojnę w 1939 roku.

Zaimprowizowane zostanie stanowisko strzeleckie (worki z piaskiem), a ułani z pełnym wyposażeniem celowniczego, karabinowego i amunicyjnego zaprezentują replikę karabinu maszynowego Browning wz. 28., omówią wyposażenie i sposób walki sekcji kawaleryjskiej rkm. Dla publiczności (osobno dla dzieci i dorosłych) przeprowadzą przeszkolenie wojskowe w zakresie podstawowym tj. musztrę pieszą, zbiórkę pododdziału, odliczanie, zwroty i maszerowanie w kolumnie.

Przypominamy, że odprawy wart honorowych przed Odwachem na Starym Rynku odbywają się o godz. 12.00 (po koziołkach) .

Wszystkie atrakcje ułańskie są bezpłatne.

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności