Krytycy uznali go za jako jeden z najmądrzejszych polskich seriali. Emisję 13 odcinków filmu o walce z germanizacją w zaborze pruskim rozpoczyna dziś I program TVP o godzinie 20.30.

Temat doskonale wpisuje się Rok Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Akcja filmu zaczyna się w 1815 roku a kończy w 1918 roku wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Po drodze poznajemy losy bohaterów, w które wplata się bardzo wyraźnie plejada najsłynniejszych polskich patriotów i twórców pracy organicznej – Dezydery Chłapowski, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, ks.Piotr Wawrzyniak, Emilia Sczaniecka, Maksymilian Jackowski, Edward Raczyński, Walenty Stefański i wielu, wielu innych. Poznajemy też m.in. księcia Antoniego Radziwiłła i kanclerza Otto von Bismarcka.

Serial zrobiony został z wielkim rozmachem, a w wątki fikcyjne zgrabnie wmontowano historyczny przekaz. Sceny nagrywano w Poznaniu, Turwi i Śremie. Zagrała czołówka aktorska, więc film ogląda się doskonale. Reżyserem był Jerzy Sztwiertnia, scenariusz napisał Andrzej Twerdochlib i Stefan Bratkowski a konsultantem historycznym był prof. Lech Trzeciakowski.

Serial zobaczymy po rekonstrukcji cyfrowej.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności