Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Narody Ukraiński i Polski oraz poznański piekarz Jacek Polewski są laureatami nagrody „Stukot’56 – odgłosy Czerwca”. Nagrody przyznano po raz pierwszy w przeddzień 66 rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956.

Organizatorem wydarzenia jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości we współpracy z Grupą MTP, H. Cegielski – Fabryką Pojazdów Szynowych oraz Fundacją Agencji Rozwoju Przemysłu. Konkurs oraz Galę objął honorowym patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zgodnie z ideą nagrody uhonorowano osoby i instytucje, które swoimi dokonaniami świadczą dzisiaj o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. Laureaci mają być swoistym „stukotem dla współczesnych”, swoimi dokonaniami urzeczywistniając w naszych czasach ideały, za które gotowi byli zginąć protestujący mieszkańcy Poznania. Uniwersalne wartości, takie jak wolność, prawo, chleb, wiara mamy obowiązek szanować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Te wartości znalazły swój wyraz w hasłach wypisanych na pomniku Czerwca 1956, który sam stał się miejscem symbolicznym. Te hasła to: „O Boga, za wolność, prawo i chleb” i to właśnie one ze względu na swoją doniosłość  i uniwersalność są osobnymi kategoriami, w których nagroda jest przyznawana.

O Boga – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną, Za wolność – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność oraz w kategorii Prawo i chleb – dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących.

W tym roku przyznano nagrody:

  • W kategorii O BogaFundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

Z uzasadnienia – „nieocenioną zasługą Fundacji Redemptoris Missio jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa na potrzeby innych. Zgodnie z myślą dr Wandy Błeńskiej, że “wszędzie są dobrzy ludzie” Fundacja poprzez swoje projekty zachęca do przyłączenia się do tworzenia dobra”.

  • W kategorii Za wolność – Dla Narodów Ukraińskiego i Polskiego na ręce Ambasadora Ukrainy w Polsce, którą odebrał Oleh Kuts- Radca Ambasady Ukrainy w Polsce.

Z uzasadnienia – „przyznajemy ją za zupełnie niesymboliczne bohaterstwo  milionów Ukraińców walczących w obronie wolności swojej ojczyzny i wspierających ich w tej walce Polaków. To nagroda za niezłomność, odwagę i ofiarność, za współodczuwanie i ludzką solidarność”.

  • W kategorii Prawo i chlebJacek Polewski, piekarz z Poznania

Z uzasadnienia – „700 chlebów upiekł w Buczy, w Kijowie,  poza chlebem piekł też wielkanocne babki i o mało co nie zaciągnął się do ukraińskiej armii (…) Za dowód na to, że jeden człowiek,  za którym nie stoi instytucja, państwo, duże pieniądze, może robić rzeczy wielkie”.

W trakcie uroczystej Gali Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego: „Jestem przekonany, że wręczenie Nagrody Stukot’56 jest wartościowym hołdem oddanym bohaterom tamtego Czerwca 1956 roku. Przypomina nam współczesnym, wydarzenia, które kształtowały naszą historię i wykuwały drogę do wolności”.

Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił: „W poznańskim Czerwcu 56’ wybrzmiewa niezwykle ważna prawda o człowieku, że jest w stanie ponieść największe poświęcenie w obronie wartości, idei oraz rzeczy mu najbliższych”.

Przewodniczący Wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange, zwrócił uwagę, że bez względu na sytuację potrzebna jest cały czas troska o godność i wolność : „Godność i troska o drugiego człowieka, zwłaszcza o człowieka pracy ważna jest także w czasie wolności i demokracji. Dzisiaj  także rozumiemy, co znaczy dbałość o wolność gdy patrzymy na wschód”.

Laureatów wybrała  Kapituła, w skład której wchodzą: Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (przewodniczący), s. Barbara Belchnerowska – szefowa Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, dr Szczepan Cofta – Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu  , Robert „Litza” Friedrich – muzyk, prof. Bogumiła Kaniewska – rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Tomasz Kobierski – prezes zarządu Grupy MTP, Marek Lenartowski, b. przewodniczący Solidarności HCP, Joanna Sadzik –  Prezes Stowarzyszenia Wiosna – Szlachetna Paczka,  Janusz Stolarski – aktor, reżyser i Piotr Tarnawski – H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.

Statuetka Nagrody jest wzorowana na robotniczych chodakach, okulokach, jakie mieli na sobie w Czerwcu 1956 roku protestujący na ulicach Poznania robotnicy.   To oryginalne obuwie można zobaczyć w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.  Statuetkę zaprojektował i wykonał poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.

Nagroda „Stukot’56” w tym roku została wręczona po raz pierwszy. Od przyszłego roku Kapituła będzie wybierać laureatów spośród kandydatów, których po ogłoszeniu konkursu będzie mógł zgłosić każdy – osoby prywatne, instytucje, organizacje czy stowarzyszenia.

Organizator konkursu: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Partnerzy: Miasto Poznań, Grupa MTP, H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Honorowy patronat:  Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Nagroda STUKOT’56 w mediach

Poznan.pl – Nagrody „Stukot’56” przyznane

TVP Poznań – Relacja z Gali 

Gazeta Wyborcza –  Wartości Poznańskiego Czerwca wciąż żywe. Po raz pierwszy przyznano nagrody Stukot’56

Dzieje.pl – Przemysław Terlecki: Nagroda Stukot’56 dla kontynuatorów wartości Poznańskiego Czerwca

Radio Poznań – Nagrody Stukot ’56 rozdane. Mają popularyzować idee robotników, którzy podnieśli hasła wolności, chleba i Boga

Głos Wielkopolski – Nagroda Stukot’56 – odgłosy Czerwca. Wręczono statuetki w kształcie okuloka. Znamy laureatów wyjątkowej nagrody

Powrót do listy kategorii Aktualności