23 października 2016 roku, bezpośrednio po uroczystościach, które miały miejsce przy tablicach Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego, w auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza przy ul. Solnej 12 odbył się koncert multimedialny „Romek”.

Wydarzenie to, zorganizowane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, wpisało się w program uroczystości z okazji 60.rocznicy Powstania Węgierskiego. Utwór „Romek” stworzony przez młodego poznańskiego kompozytora Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego poświęcony jest 13-letniemu Romkowi Strzałkowskiemu, najmłodszej ofierze Poznańskiego Czerwca 1956.

Premiera koncertu miała miejsca w czerwcu tego roku i jak podkreślił w swoim przemówieniu dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki została uznana za przejmujący hołd złożony Poznańskiemu Czerwcowi przez młode pokolenie. Utwór wykonała ponad 40-osobowa orkiestra, której towarzyszyli m.in. odgrywający rolę Romka Strzałkowskiego: nastoletni pianista i tancerz.  Na scenie pojawił się również kolega Romka pan Jacek Tomaszewski, który podzielił się z publicznością swoimi wzruszającymi wspomnieniami. Podczas koncertu wykorzystano filmy nakręcone w Zakładach Hipolita Cegielskiego, jak również technikę mappingu, co nadało wydarzeniu multimedialny charakter.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości dziękuje Panu Leszkowi Walkowiakowi Dyrektorowi Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza za pomoc w realizacji koncertu i udostępnienie auli.

Powrót do listy kategorii Aktualności