Już w najbliższy wtorek, 14 czerwca 2022 roku o godz. 11 na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu zainaugurowana zostanie już XII edycja akcji „Światełko dla Czerwca’56”.

Akcja, której celem jest pielęgnowanie pamięci o osobach związanych z Poznańskim Czerwcem odbywa się cyklicznie w czerwcu oraz w październiku.

Akcja organizowana jest przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości  przy udziale przedszkoli oraz szkół z całej Polski.

Podczas edycji czerwcowej dzieci i młodzież odwiedzają groby ofiar Czerwca’56, porządkują je i zapalają symboliczne znicze.

Tegoroczna inauguracja odbędzie się przy grobie Kazimierza Dutkiewicza, który zginął w wieku 16 lat podczas Poznańskiego Czerwca.

Kazimierz Dutkiewicz urodził się 29 listopada 1939 roku w Poznaniu. Otrzymał imię po swoim ojcu, który w czasie narodzin syna przebywał na froncie. W 1953 roku Kazimierz ukończył Szkołę Podstawową nr 26 w Poznaniu, a następnie rozpoczął naukę w Zasadniczej Szkole Energetyczno-Elektrycznej. Po jej ukończeniu przez krótki czas pobierał naukę we Wrocławskim Zjednoczeniu Elektromontażowym, a następnie rozpoczął pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. 28 czerwca 1956 odnosił klucze od warsztatu mechanicznego nieopodal ulicy Kochanowskiego. Został ranny u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego. Zmarł w szpitalu na skutek postrzału w głowę. Został odnaleziony i zidentyfikowany przez swojego brata. Pogrzeb Kazimierza Dutkiewicza odbył się 30 czerwca 1956 roku na cmentarzu Górczyńskim.

Zapraszamy na premierę filmu o Kazimierzu Dutkiewiczu 14 czerwca o 11:00 na facebooku Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oraz na YouTubie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Akcja Światełko dla Czerwca’56 potrwa od 14 do 24 czerwca br.

 

PARTNER PROJEKTU:

Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Powrót do listy kategorii Aktualności