Po raz 27 rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Tym razem pod hasłem “Polski splot” wpisują się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w najbliższe dwa weekendy 7-8 oraz 14-15 września.

W czasie Europejskich Dni Dziedzictwa bilety do MPW w specjalnej cenie 2 zł

Oto szczegóły:

7 września/sobota

12.10 – honorowa odprawa wart Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Ułani zaprezentują się w umundurowaniu i wyposażeniu z okresu Wojsk Wielkopolskich 1919-20 oraz umundurowaniu wz. 36. zunifikowanym dla całych sił zbrojnych II RP. Podczas odprawy zostanie omówiona ,,droga” jaką przebyło Wojsko Polskie od odzyskania Niepodległości w 1918 roku do wybuchu II wojny światowej. W ramach programu proponujemy również ,,stolik kawowy” przy którym zasiądą dżentelmeni wraz z paniami w strojach z epoki

14.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej Muzeum. Ekspozycja przedstawia ponad stuletnią drogę Wielkopolan do niepodległości (obowiązują wcześniejsze zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń: odwach@wmn.poznan.pl )

8 września / niedziela

12.30  – projekcja filmów o tematyce powstańczej w stylizowanej sali kinowej Muzeum.

14 września / sobota

12.30 – projekcja filmów o tematyce powstańczej w stylizowanej sali kinowej Muzeum.

14.00 – prelekcja Jana Gruszki „Wielkopolanie w walkach o kształt Niepodległej”

15 września / niedziela

12.30 –  prelekcja Aliny Kucharskiej „O udziale kobiet w Powstaniu Wielkopolskim”.  Powstanie Wielkopolskie to nie tylko dzielni mężczyźni walczący w imię ojczyzny, ale również odważne kobiety. Na wybranych przykładach zostanie omówiona działalność patriotyczna Wielkopolanek, zarówno w okresie poprzedzającym, jak i po wybuchu powstania.

Zapraszamy!

Powrót do listy kategorii Aktualności