Po raz pierwszy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazje pochwalić się swoją wiedzą w Teście Wiedzy o Poznańskim Czerwcu’56.  W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 odbył się  sprawdzian połączony z zabawą, w którym wzięło udział 6 zespołów, także spoza Poznania.

Zmaganiom uczestników przyglądali się kombatanci Czerwca 56 – Aleksandra Banasiak, Jerzy Grabus i Jerzy Majchrzak , z którymi w przerwie młodzież szkolna miała okazję porozmawiać osobiście!

Test składał się z czterech etapów. Wyniki pokazały wyraźnie, że uczniowie włożyli wiele wysiłku w przygotowanie się, poziom był bardzo wyrównany, a o finale zdecydowały pojedyncze punkty. Ostatecznie:

1 miejsce zajęli uczniowie z V LO w Poznaniu
2 miejsce uczniowie z XIX Technikum w Poznaniu
3 miejsce zespół z Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Testu! Ich obecność i wiedza to dowód, że jeśli chodzi o pamięć o Poznańskim Czerwcu ’56 pałeczka pokoleń jest przekazywana. A świadomość historyczna o tym wydarzeniu jest ważnym elementem regionalnej tożsamości. Dziękujemy za zaangażowanie nauczycielom, którzy przygotowali uczniów, przyjechali z nimi i trzymali kciuki.

Patronat honorowy nad Testem objął Wielkopolski Kurator Oświaty, a wsparcie finansowe przekazało Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu “Kultura Interwencje”.

Do zobaczenia za rok!

Partnerem strategicznym Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 jest LOTTO.

Relacja fotograficzna – Krzysztof Wysocki

Powrót do listy kategorii Aktualności