To może być świetna pamiątka po 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego! Polecamy album ze zdjęciami przedwojennego, poznańskiego fotografa Kazimierza Gregera, nazywanego często „fotografem powstania” – „Wielkopolska u drzwi II Rzeczpospolitej. Między rozejmem w Compiegne a traktatem pokojowym w Wersalu 11 listopada 1918-28 czerwca 1919” pod redakcją Barbary Fabiańskiej.

Zdjęcia Gregera to niezwykłe ujęcia,  dokumentujące najważniejsze wydarzenia 1919 roku już w wolnym Poznaniu, oswobodzonym przez powstańców. Świetne są opisy, dzięki którym uwiecznione osoby przestają być anonimowe.

Obecna publikacja jest dodrukiem wydania sprzed 10 lat ale ze zmianami. Treść została uzupełniona o historię przebiegu samego powstania autorstwa dr Michała Krzyżaniaka.  Natomiast z tekstu dr Piotra Grzelczaka dowiemy się jakim fotografem był Kazimierz Greger i jakie były jego losy. Dlaczego człowiek, który urodził się w Inowrocławiu, pracował w Poznaniu, ostatecznie spoczął na warszawskich starych Powązkach.

I najważniejsze – to album, który może stać się dobrym prezentem – wszystkie teksty są przetłumaczone na język niemiecki i angielski.

Książkę można kupić w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a już niedługo we wszystkich oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Album można kupić również przez sklep internetowy WMN.

Powrót do listy kategorii 100-lecie Powstania

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.