„ Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach z zapomnianego albumu” to wystawa plenerowa z okazji 102 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Wystawa jest dostępna do końca lutego w otwartej przestrzeni publicznej przed wejściem do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku.
Filtruj aktualności
Filtruj aktualności
Wyników: 73
-
AKTUALNOŚCI
-
AKTUALNOŚCI
Dar dla muzeum – orzełek z powstania wielkopolskiego!
Prezentujemy najnowszy eksponat w naszych zbiorach - orzełek z początkowego okresu walk Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
-
AKTUALNOŚCI
Wielkopolanie w Powstaniu Listopadowym – infografika
Kiedy wybuchło powstanie? Kto w nim uczestniczył? W jakich okolicznościach wybuchło? Jaki był udział Wielkopolan? Na te i inne pytania odpowiada załączona poniżej infografika. Zapraszamy do pobierania.
-
AKTUALNOŚCI
Zanim wybuchło Powstanie Wielkopolskie…
... 16 listopada 1918 roku oddziałowi POW z poznańskiego Łazarza powierzono zadanie przejęcia – w sposób „pokojowy” Fortu IX. Znajdowała się tam składnica broni i centrala telefoniczna, a w przyległych do warowni obiektach ulokowano składy amunicji. Celem grupy dowodzonej przez Mariana Wiśniewskiego było zabezpieczenie całego mienia wojskowego.
-
AKTUALNOŚCI
Prelekcja – Antoni Radziwiłł i jego epoka w listach żony i córki
W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 do końca roku można oglądać nową wystawę czasową "Antoni Radziwiłł i jego epoka w listach żony i córki".
-
AKTUALNOŚCI
“Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek” nowa wystawa czasowa
Pierwszy raz w Wielkopolsce opowiadamy o dziejach rodziny Radziwiłłów w I połowie XIX wieku, na wielowątkowym tle epoki, odzwierciedlonej w korespondencji. Zapraszamy do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na starym Rynku na wystawę czasową o Antonim Radziwille.
-
AKTUALNOŚCI
„Twierdza i miasto” – polecamy poznańskie zeszyty fortyfikacyjne
Poznańskie forty – pełne tajemnic, owiane legendami i nieustanie odkrywane na nowo. To właśnie tym budowlom i ich znaczeniu dla miasta został poświęcony pierwszy tom serii historycznej „Poznańskie Zeszyty Fortyfikacyjne”. W kilkunastu artykułach autorzy – czołowi poznańscy eksperci – omawiają rolę i znaczenie twierdzy powstałej w XIX w. – zarówno jako obiektu wojskowego, jak i współczesnego dziedzictwa. Poza bogatą treścią, licząca ponad 160 stron publikacja zawiera kilkadziesiąt unikatowych zdjęć i rysunków, prezentujących tematykę z mało znanych dotąd perspektywy.
-
AKTUALNOŚCI
Wielkopolscy saperzy – infografika do pobrania!
Przed II wojną światową, 14 sierpnia obchodzono święta pułkowe 7. Pułku Saperów Wielkopolskich. Polecamy bardzo ciekawą infografikę, która przybliża historię i rolę jaką odegrali saperzy w okresie międzywojennym. Sporo tu historycznych fotografii i ciekawostek. Warto dowiedzieć się co robili saperzy, gdy działania wojenne się skończyły i dlaczego Święto Pułku wypadało właśnie 14 sierpnia?
-
AKTUALNOŚCI
Chcesz poznać Armię Wielkopolską? Pobierz infografikę
Armia Wielkopolska, formowana od 1919 roku polska siła zbrojna byłego zaboru pruskiego odegrała znaczącą rolę w walkach o wyzwolenie Wielkopolski oraz o kształt granic niepodległej Polski. Oddziały wielkopolskie pod względem organizacji, wyszkolenia i wyposażenia stanowiły jedną z najlepszych formacji wojskowych polskich sił zbrojnych.
-
AKTUALNOŚCI
Już tylko do niedzieli wystawa „Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie”
To ostatnia okazja, żeby obejrzeć przejmującą, dającą do myślenia wystawę czasową „Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie”. Warto wybrać się w ten weekend do Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku żeby ją zobaczyć. To pierwsza wystawa czasowa, którą otworzyliśmy w tym roku.
-
AKTUALNOŚCI
OTWARTE! Wszystkie oddziały WMN!
Po przerwie związanej z epidemią COVID-19 otworzyliśmy już wszystkie oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości! Chociaż z pewnymi ograniczeniami to jednak bardzo na Was czekamy !
-
AKTUALNOŚCI
“Gwiaździsta eskadra” – o filmie z 1930 roku
To ciekawostka dla miłośników starego kina. 10 kwietnia 1930 roku w Polsce odbyła się premiera filmu "Gwiaździsta eskadra" Leonarda Buczkowskiego. Film kręcony był w Poznaniu, na poligonie wojskowym w Biedrusku i na lotnisku Ławica. Mało kto dziś pamięta, że w przedwojennym Poznaniu funkcjonowały wytwórnie filmowe.