Ten wyjątkowy dzień wymaga wyjątkowej oprawy i dlatego zapraszamy:

od godz. 10.00 do 18.00 do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919   (w tym dniu wstęp z biletami specjalnymi – normalny 5 zł, ulgowy 3 zł) oraz przed Odwach do „Miasteczka Powstańczego 1918”

Zaprezentujemy wyjątkowe eksponaty – m.in. samochód pancerny Erhardt M-17 ”Pułkownik Kazimierz Grudzielski”, replikę samolotu i odnowioną armatę z czasów I wojny światowej oraz miotacze min z 1916 roku. Obecni będą także rekonstruktorzy w umundurowaniu z pierwszych godzin powstania.

O godz. 12.00 i 14.00 będzie można zobaczyć odprawę wart konnych w wykonaniu Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15.Pułku Ułanów Poznańskich. O godz. 15.00 zapraszamy do Sali Kinowej muzeum na prelekcję z filmem i pokazem zdjęć o „Pułkach kawalerii w Powstaniu Wielkopolskim”.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego zapraszamy do oglądania nowej wystawy czasowej „Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego”.

o godz. 19.30 na Dziedzińcu Urzędu Miasta koncert pieśni z czasów powstania „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”. 

Koncert plenerowy z elementami widowiska upamiętni wielkie zwycięstwo. W wydarzeniu będą uczestniczyć harcerze i grupy rekonstrukcyjne. Udział zapowiedzieli m.in. Justyna Szafran, Halina Frąckowiak, Mateusz Ziółko, Grzegorz Wilk, Rafał Brzozowski, Marek Piekarczyk, zespół Luxtorpeda, Audiofeels i Jacek Kowalski. Wspólnie z artystami zaśpiewać będzie można utwory, które na stałe wpisały się do kanonu muzyki polskiej: „Przybyli Ułani pod okienko”, „Gdy szedłem raz od Warty” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, śpiewane przez znanych, polskich artystów. Koncert po raz kolejny poprowadzi dziennikarz TVP Tomasz Wolny.

W narracji koncertu pojawią się cytaty ze wspomnień powstańców, materiały archiwalne, przypomnienia losów powstańców prześladowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Koncert będzie transmitowany na żywo w TVP3 Poznań. Natomiast retransmisję będzie można obejrzeć na antenie ogólnopolskiej TVP1 od godz. 21.30 .

Widowisko powstaje we współpracy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, TVP3 Poznań, IPN oddział Poznań, Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jacka Sykulskiego oraz TVP Poznań. Partnerem widowiska jest Enea.

Zapraszamy również:

godz. 12.00 – msza w Farze Poznańskiej

godz. 16.30 – główne uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich

godz. 18.30 – widowisko multimedialne “Światła zwycięstwa” na Placu Wolności

Poniżej wspomnienie ubiegłorocznego koncertu “Wielkopolanie śpiewają Niepodległej” (fot. Łukasz Frasunkiewicz) :

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności