W piękny sposób postanowiła uczcić Dzień Niepodległości Polski grupa amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Powidzu. Przybyli do Fortu VII w Poznaniu, by złożyć hołd ofiarom pierwszego obozu koncentracyjnego uruchomionego przez hitlerowskie Niemcy w okupowanej Polsce. Przyjechali do Oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w dniu, który również w Stanach Zjednoczonych jest świętem: w tzw. Dzień Weteranów (Veterans Day), podczas którego oddawana jest cześć ludziom, którzy z poświęceniem służyli swojemu krajowi. Wysłuchali opowieści o Polakach, bez których współczesnym pokoleniom trudno byłoby cieszyć się światłem wolności; o nieszukających sławy bohaterach, którzy nie wahali się zapłacić najwyższej ceny, stając w obronie podstawowych ludzkich wartości.

Spacer po Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII był dla żołnierzy sojuszniczej armii NATO poruszającym przeżyciem. Wychodząc z Fortu VII podkreślali, iż czują się odpowiedzialni za to, by historia, jaką usłyszeli w Muzeum, nigdy się nie powtórzyła… Swoim odczuciom dali wyraz w piśmie, jakie nadesłali do Muzeum po swojej wizycie.

Thank you very much for allowing us to tour Fort VII on Independence Day. It was an experience our soldiers will not forget.  We cannot describe our appreciation. Thank you for your service.  We pledge to do ours to the best of ability. Together, we can help prevent history from repeating itself.

Powrót do listy kategorii Aktualności