27 grudnia pamiętamy o 102 rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości razem z Marcinem Wiśniewskim, kierownikiem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 złożyli kwiaty i oddali hołd w najważniejszych miejscach związanych ze zwycięskim zrywem w Poznaniu.

Przed południem przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku wspólnie z radnym Przemysławem Polcynem z Rady Osiedla Smochowice-Krzyżowniki rozdawali flagi i rozetki. W tym czasie odwiedzili nas przed Odwachem Ułani Poznańscy ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Cały czas można oglądać przed Odwachem wystawę plenerową “Virtuso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych zdjęciach z zapomnianego albumu” – polecamy!

Polecamy również:

  1. premierę nowego filmu dokumentalnego “Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” w reż. T. Litowczenko i D. Wójcik-Skolimowska.  To pełna opowieść o zwycięskim zrywie Wielkopolan, gdzie archiwalia przeplatają się z inscenizacjami. Koproducentem jest WMN. Produkcję dofinansowało Miasto Poznań i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.  Film można obejrzeć na www.27grudnia.pl  oraz na kanale TVP Historia o godz. 20.05
  2. koncert Wrocław zaśpiewa w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim

Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” zaprasza na Koncert Patriotyczny „W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim” w wykonaniu Chóru Cantiamo Tutto z Wrocławia i Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Sebastiana Sikory.

 Premiera on-line odbędzie się w dniu 28 grudnia 2020 o godzinie 18.00 na kanale YouTube Kulturalnego Konesera:

https://www.youtube.com/channel/UCvwnXQCyPAWF9sQ4JVSM1SQ

Będziemy mogli usłyszeć najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, m.in. „O mój rozmarynie”, „Polskie kwiaty”, „Serce w plecaku”. Nie zabraknie także polskiej poezji śpiewanej. Wszystkie utwory są opracowane na chór i orkiestrę przez wrocławskich kompozytorów młodego pokolenia. Przez wzgląd na obecną sytuację, koncert odbędzie się w formule on-line, wydarzenie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich. Koncert będzie nagrany w Sali Koncertowej Radia Wrocław, która charakteryzuje się doskonałą akustyką.

Wystąpią:

Chór Cantiamo Tutto

Wrocławska Orkiestra Kameralna

Dyrygent: Sebastian Sikora

WROCŁAW – DZIĘKUJEMY !!!

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności