Wystawa czasowa „Przemoc i opór”

Muzeum

Uzbrojenia

Wystawa czasowa „Przemoc i opór”

Muzeum

Uzbrojenia

Wystawa czasowa „Przemoc i opór”

Wystawa czasowa „Przemoc i opór”

Wystawa czasowa „Przemoc i opór”

Archiwum, Wystawa czasowa

12. grudnia w przeddzień, 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce w Muzeum Uzbrojenia odbyła się inscenizacja Posterunku Wojska Polskiego oraz Milicji Obywatelskiej z grudnia 1981 roku oraz wystawa „Przemoc i Opór” realizowana wspólnie z Wielkopolską NSZZ „Solidarność”. W tym roku wyjątkowo, jak podkreślali uczestnicy, w scenografii zbliżonej do tej z przed czterdziestu lat.

Bardzo ważnym elementem obchodów 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce była wystawa. Przedstawiono na niej pamiątki z lat 80. Część z nich ma przypomnieć, a młodszych odbiorców wprowadzić do tematu życia w latach osiemdziesiątych, dlatego pojawił się min. telefon tarczowy czy odtwarzacz szpulowy. Drugi aspekt wystawy to tytułowa przemoc, czyli oryginalna gazeta, w której pojawia się informacja o wprowadzeniu Stanu Wojennego, podręcznik do przesłuchań dla służb z PRL-u, czy unikatowe gniazdka z miejscem do zamontowania aparatury podsłuchującej. Artefakty w sposób symboliczny przenoszą nas do przeszłości, w której nie było wolności, a każde słowo wypowiedziane do nieznanej osoby, mogło skończyć się represjami. Wystawę dopełniają dwa mundury, milicjanta oraz żołnierza, czyli tych którzy stali na straży porządku w Polsce Ludowej.

Wystawę można oglądać w sali IV do końca stycznia.

DOKUMENTACJA:

Szczegółowe informacje o wystawie

Kurator: Krzysztof Jankowiak
Współpraca: Wielkopolska NSZZ „Solidarność”

Proponowane

23.05

2023

Aktualna, Wystawa czasowa
Wystawa czasowa: "Rychtyg Knary i maszynki. Uzbrojenie Wo...
„Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” to syntetyczna prezentacja broni palnej używanej przez Wielkopolan ponad 100 lat temu – burzliwych wydarzeń w historii Narodu ...

2022

14.05-23.12

Archiwum, Wystawa czasowa
Wystawa czasowa: Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskic...
Wystawa czasowa prezentowana w Muzeum Uzbrojenia w całości poświęcona jest polskim siłom specjalnym. Wystawa prezentuje rozwój formacji od założenia do czasów współczesnych. W 80. rocznicę utworzen...

2022

Online
Wirtualny Spacer po wystawie czasowej: „Pod Zielonym Tali...
Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy na wirtualne zwiedzania wystawy czasowej  „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”.