Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna na grafikach Marcina Góreckiego”

Muzeum

Uzbrojenia

Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna na grafikach Marcina Góreckiego”

Muzeum

Uzbrojenia

Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna na grafikach Marcina Góreckiego”

Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna na grafikach Marcina Góreckiego”

Wystawa czasowa: „Poznań 1945. Broń pancerna na grafikach Marcina Góreckiego”

Archiwum, Wystawa czasowa

Czołgi i sztuka? Tak, tak to możliwe. Batalistyczne inspiracje artysty-grafika Marcina Góreckiego już wkrótce będzie można obejrzeć na wystawie Poznań 1945. Broń pancerna. Nowa ekspozycja czasowa, od 23 lutego zagości pod dachem Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. To element obchodów 76 rocznicy zakończenia walk o Poznań.

Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Również i polska sztuka ma w tej dziedzinie swą wielowiekową, chlubną tradycję. Stoją za nią znakomite nazwiska Matejki, Kossaka czy Brandta, którym zawdzięczamy rozkwit polskiej batalistyki. Malarstwo historyczne ukazywało kraj wpływowym, silnym, rozsławiało wojennych bohaterów i krzepiło serca.

Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości – motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki – artysta-grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek – m.in. dla serii wydawniczej Polskie Skrzydła.

Inspiracje lotnicze to nie jedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Na przestrzeni ostatnich lat stworzył serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Jak się okazuje, masywne, onieśmielające rozmiarami czołgi stały się dla niego inspirującym motywem przewodnim. Inspiracją okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 76 lat. 23 lutego 1945 r. wraz z kapitulacją ostatnich wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli zakończyła się hitlerowska okupacja Poznania. Dramatyczna w przebiegu Bitwa o Poznań znalazła odzwierciedlenie w obrazach Marcina Góreckiego. Serię dynamicznych, poświęconych poznańskim wydarzeniom, wykonanych współczesnymi technikami prac, uzupełniają obrazy stworzone przy użyciu tradycyjnych metod.

Od 23 lutego prace Marcina Góreckiego będzie można oglądać na nowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. Na ekspozycję Poznań 1945. Broń pancerna zapraszamy w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, czwartek-niedziela: 10.00-16.00. Wystawa potrwa do 31 marca.


DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA WYSTAWY:

Szczegółowe informacje o wystawie

Wystawa: Poznań 1945. Broń pancerna na grafikach Marcina Góreckiego
Artysta: Marcin Górecki
Termin: 23 lutego-31 marca 2021

Proponowane

23.05

2023

Aktualna, Wystawa czasowa
Wystawa czasowa: "Rychtyg Knary i maszynki. Uzbrojenie Wo...
„Rychtyg knary i maszynki – uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921” to syntetyczna prezentacja broni palnej używanej przez Wielkopolan ponad 100 lat temu – burzliwych wydarzeń w historii Narodu ...

2022

14.05-23.12

Archiwum, Wystawa czasowa
Wystawa czasowa: Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskic...
Wystawa czasowa prezentowana w Muzeum Uzbrojenia w całości poświęcona jest polskim siłom specjalnym. Wystawa prezentuje rozwój formacji od założenia do czasów współczesnych. W 80. rocznicę utworzen...

2022

Online
Wirtualny Spacer po wystawie czasowej: „Pod Zielonym Tali...
Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy na wirtualne zwiedzania wystawy czasowej  „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”.