Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu

Muzeum Powstania
Wielkopolskiego 1918-1919
Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu

Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu

W ramach obchodów 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego otworzyliśmy wystawę poświęconą Powstańcom Wielkopolskim, którzy zostali odznaczeni orderem Virtuti Militari za walki w wojnie polsko-bolszewickiej. Wystawa nie tylko przedstawia bohaterów, którzy swoją odwagą oraz męstwem zasłużyli na najwyższe odznaczenie, ale przede wszystkim opowiada o ich tragicznej śmierci w Katyniu.

27. grudnia w ramach obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wystawę otworzyli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jędrzej Solarski, Prezes oddziału poznańskiego Stowarzyszenia Katyń Wojciech Bogajewski oraz Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.

Należy opowiadać o Katyniu, w różny sposób dostosowując opowieść dla odbiorców, by pamiętać, że była to zbrodnia przeciwko ludzkości. Tego rodzaju wystawa, która przybliża poszczególne sylwetki oficerów, o których można przeczytać kilka zdań, zwłaszcza o bohaterskich czynach dokonanych w trakcie wojny bolszewickiej, pozwala zbudować opowieść i dotrzeć do każdego odbiorcy.

powiedział otwierając wystawę Marszałek Województwa Marek Woźniak.

Prezydent Miasta Jędrzej Solarski, w wystąpieniu podkreślił fakt, że wystawa oprócz prezentacji w przestrzeni ekspozycyjnej Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie mieć bardzo ważny i potrzebny aspekt edukacyjny, czyli zostanie zaprezentowana młodzieży w szkołach i towarzyszyć jej będą specjalne lekcje historii. Prezes Wojciech Bogajewski wskazał również na 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, którzy są również współorganizatorami wystawy i bez których nie odbyłaby się. Dyrektor Przemysław Terlecki pełnił funkcje gospodarza i  wyraził radość ze współpracy przy wystawach, które prezentują Wielkopolan w kontekstach dużych i poważnych historii.

Wśród zaproszonych gości byli Poseł Jadwiga Emilewicz, Dyrektor Wydziału Kultury Miasta Poznania – Justyna Makowska, Zenon Wechmann Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Radny – Przemysław Polcyn oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, które dbają o pamięć o powstaniu wielkopolskim:  Tomasz Łęcki – Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Dariusz Grzybek – Prezes Zakładów Kórnickich, Prezes Tadeusz Musiał oraz Prezes Wawrzyniec Wierzejewski z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, dr Rafał Reczek Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oraz Przemysław Kieliszewski Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Wystawa czasowa zorganizowana z inicjatywy oddziału poznańskiego Stowarzyszenia „Katyń”, w całości sfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a zrealizowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Opracowanie merytoryczne i graficzne – Anna Adamska

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Odwach) do 16.02 2022 roku.

FOTORELACJA Z WERNISAŻU

Proponowane

2023/2024
7.12-15.03
od 7 grudnia zapraszamy do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na wystawę czasową pt. "Wojska Wielkopolskie w fot...
2023
15-31.10
Wystawa prac konkursowych prezentuje 3 zróżnicowane koncepcyjnie i wizualnie projekty ekspozycji w Muzeum Powstania Wiel...
2022/2023
Historia pierwszej wojny światowej (1914-1918) to suma traumatycznych doświadczeń milionów ludzi, jest obszernym, wielow...
Logo UE