Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Realizacja zadania „Wuchta Wiary” – bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX w. 

Projekty

Realizacja zadania „...

Realizacja zadania „Wuchta Wiary” – bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX w. 

14 marca 2024

Realizacja zadania „Wuchta Wiary” – bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX w. 

Wystawa czasowa „Wuchta wiary” przybliża genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim jest opowieścią o Bohaterach Pracy Organicznej i realizowanych przez nich społecznych projektach. Wystawa skoncentruje się na opowieści o oragnicznikach, ich życiu prywatnym, osiągnięciach zawodowych oraz zrealizowanych celach społecznych. Wśród kluczowych dla narracji wystawy postaci będą m.in.: Dezydery Chłapowski, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, Piotr Wawrzyniak, Augustyn Szamarzewski, Maksymilian Jackowski, Jadwiga Zamoyska, Aniela i Zofia Tułodzieckie, Emilia Sczaniecka i wielu innych. Dzięki nim powstawały ośrodki napędzające rozwój lokalnej kultury, nauki, przemysłu, przedsiębiorczości, takie jak Bazar, Towarzystwo Naukowej Pomocy dla Młodzieży Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Szkoła Domowej Pracy Kobiet czy też Związek Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. Realizowane przez nich działania umożliwiły umocnienie polskiej kultury i polskiej wspólnoty w Wielkopolsce. Wystawa pozwoli spojrzeć w przeszłość wsi, miast, pracy i życia codziennego mieszkańców Wielkopolski w XIX wieku.

Szczególną wartością projektu „Wuchta Wiary” jest nawiązanie współpracy przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz instytucjami należącymi do Szlaku Pracy Organicznej.

Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej.

Logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE