Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

„Zrób rozetkę Powstania Wielkopolskiego” – instrukcja

Edukacja

Online

„Zrób rozetkę Powsta...

„Zrób rozetkę Powstania Wielkopolskiego” – instrukcja

„Zrób rozetkę Powstania Wielkopolskiego” – instrukcja

Wśród znaków i symboli powstania wielkopolskiego ważne miejsce zajmuje rozetka patriotyczna. Dlaczego były noszone przez powstańców 1918-1919? Żołnierze wracając z frontu I wojny światowej mieli na sobie mundury obcych państw, najczęściej niemieckie. Dlatego by pokazać, że są Polakami i walczą w polskiej spawie przyozdabiali niemieckie mundury polskimi barwami narodowymi. Na nakryciach głowy pojawiały się srebrne orły i biało-czerwone kokardy, w najróżniejszych wersjach i wielkościach. Biało-czerwone rozety przypinano również do płaszczy i kurtek mundurowych. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 możecie znaleźć dwa rodzaje rozet, zgodnych z regulaminem wojskowym. Pierwsze z nich z pewnością doskonale znacie – czerwone na zewnątrz i białe w środku. Drugi rodzaj możecie wykonać w domu – białe na zewnątrz, czerwone w środku, a w samym środku widnieje orzeł! Dlaczego w tej rozecie kolory są odwrócone? Ponieważ orzeł, jako nasze godło narodowe, widnieje zawsze na czerwonym tle.

Materiały do pobrania:

Instrukcja i szablon rozetki patriotycznej – PDF.

Poniżej film pokazujący jak wykonać rozetkę:

Rozetkę można też wykonać z bibuły, poniżej instrukcja jak to zrobić:

Proponowane

Muzeum Uzbrojenia podczas wystawy czasowej „Jednoślady Operacji Overlord” prezentuje wybrane modele pojazdów jednośladowych Aliantów. Część z nich można pokolorować.
Rysunki powstały w związku z wystawą czasową „Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce” w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo UE