W 2025 roku zapraszamy seniorów na oprowadzania tematyczne po Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919.
Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu w sobotę o godz. 11:00. Za każdym razem zwiedzanie będzie miało inny motyw przewodni ukazując historię Wielkopolski z nieco innej perspektywy.
Na każde oprowadzanie obowiązują oddzielne zapisy pod nr tel. 691 266 779.
Harmonogram oprowadzań:
8 lutego 2025 r. – Historia pełna uczuć
1 marca 2025 r. – Historia pełna kobiet
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet zapraszamy na wędrówkę przez historię Wielkopolski szlakiem bohaterek drugiego planu. Istota pracy kobiet w drodze do niepodległości pozwoli zmienić perspektywę i docenić ich wkład w osiągnięcia kulturalne, edukacyjne, a także militarne w naszym regionie.
Prowadzenie: Agata Cieślik
5 kwietnia 2025 r. – Historia pełna sztuki
Tym razem na wystawę stałą spojrzymy przez pryzmat sztuki. Przekonamy się, którzy z jej bohaterów w sposób szczególny interesowali się twórczością artystyczną. Zastanowimy się nad rolą sztuki w polityce i kształtowaniu tożsamości narodowej, a także jej obecnością w codziennym życiu zwykłych mieszkańców Poznania. Dowiemy się w jaki sposób ważne momenty historyczne przedstawiali nieco zapomniani malarze doby romantyzmu, tacy jak Jan Gładysz, Polikarp Gumiński czy Fabian Sarnecki. Bliżej przyjrzymy się również twórczości słynnych artystów-powstańców, czyli Leona Prauzińskiego i Leona Wróblewskiego.
Prowadzenie: Izabela Sulczyńska
24 maja 2025 r. – Historia pełna smaków
Jak wyglądało codzienne menu Wielkopolan w XIX wieku? Jakie dania podawano na balach organizowanych w hotelu Bazar? Co jadali żołnierze w okopach I wojny światowej, a co poznaniacy po odzyskaniu niepodległości? Jak wyglądała organizacja kuchni polowych w czasie Powstania Wielkopolskiego? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na wystawie wspólnie poszukując kulinarnych wątków.
Prowadzenie: Ewa Jagielska
21 czerwca 2025 r. – Historia pełna architektury
Kolejne oprowadzanie poświęcone będzie architekturze. Przegląd poznańskiego budownictwa rozpoczniemy od omówienia gmachu Muzeum, czyli dawnego Odwachu. Dowiemy się, jakie przedsięwzięcia budowlane podejmowali bohaterowie wystawy stałej i jakie treści chcieli przekazać za ich pośrednictwem. Zastanowimy się między innymi nad znaczeniem poznańskiego Bazaru, elegancką formą gmachu Biblioteki Raczyńskich i przemyślanym programem ideowym kórnickiego Zamku. Przekonamy się, jak potężnym orężem w walce o narodową tożsamość była architektura, oraz jak w jaki sposób wpływała na dzieje naszego kraju i życie codzienne mieszkańców Wielkopolski.
Prowadzenie: Izabela Sulczyńska
