Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Flaga i rozetka patriotyczna krok po korku

Edukacja

Online

Flaga i rozetka patr...

Flaga i rozetka patriotyczna krok po korku

Flaga i rozetka patriotyczna krok po korku

Flaga – instrukcja oraz film

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego flaga Polski jest w kolorach biało-czerwonych? Czy próbowaliście wykonać ją samodzielnie? Pobierzcie instrukcję, wytnijcie szablon i poznajcie dzieje naszej flagi państwowej. Jej obecny kształt i barwę określa ustawa, uchwalona 40 lat temu. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt prostokąta o barwach białej u góry i czerwonej u dołu. Jej kolory nawiązują do pierwszej flagi Polski, którą była czerwona flaga z wyszytym białym orłem. Orła wybrali nasi pierwsi władcy i odtąd na stałe wszedł on do naszej historii, stając się naszym godłem narodowym. Wygląd flagi zmieniał się, jednak biel i czerwień pozostawały niezmienne. Kolor biały znajduje się u górze flagi i symbolizuje orła, jest to element potraktowany jako ważniejszy, czerwień stanowiła tło tarczy herbowej, dlatego widnieje u dołu.

Kolor czerwony był kolorem uprzywilejowanym, posługiwali się nim najdostojniejsi i najbogatsi. Uzyskanie trwałego czerwonego koloru było kosztowne. Czerwony barwnik produkowano z wydzieliny owadów o nazwie czerwiec – stąd nazwa koloru i miesiąca. Za prawdziwie narodową barwę polską należałoby uznać karmazyn czyli ciemną czerwień, od późnego średniowiecza uważaną u nas za barwę najszlachetniejszą. Kolor biały był powszechniejszy w użyciu – symbolizował czystość, porządek i szlachetność. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z symboli naszego narodu, dlatego pozostaje pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. Otaczanie jej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.


Rozetka – instrukcja oraz film

Wśród znaków i symboli powstania wielkopolskiego ważne miejsce zajmuje rozetka patriotyczna. Dlaczego były noszone przez powstańców 1918-1919? Żołnierze wracając z frontu I wojny światowej mieli na sobie mundury obcych państw, najczęściej niemieckie. Dlatego by pokazać, że są Polakami i walczą w polskiej spawie przyozdabiali niemieckie mundury polskimi barwami narodowymi. Na nakryciach głowy pojawiały się srebrne orły i biało-czerwone kokardy, w najróżniejszych wersjach i wielkościach. Biało-czerwone rozety przypinano również do płaszczy i kurtek mundurowych. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 możecie znaleźć dwa rodzaje rozet, zgodnych z regulaminem wojskowym. Pierwsze z nich z pewnością doskonale znacie – czerwone na zewnątrz i białe w środku. Drugi rodzaj możecie wykonać w domu – białe na zewnątrz, czerwone w środku, a w samym środku widnieje orzeł! Dlaczego w tej rozecie kolory są odwrócone? Ponieważ orzeł, jako nasze godło narodowe, widnieje zawsze na czerwonym tle.

Proponowane

Autorskie kolorowanki przedstawiające polski sprzęt wojskowy z 1939 roku.
Infografika, którą przedstawiamy, prezentuje najważniejsze fakty i zagadnienia dotyczące Armii Wielkopolskiej. Opracowana została na podstawie dostępnej literatury naukowej. Grafika w symbolicznej formie nawiązuje do umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia wykorzystywanego przez wielkopolskie oddziały wojskowe.
Logo UE