
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956
Dzisiaj OTWARTE 10:00 - 17:00
II edycja wystawy stałej „Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć” w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, którego siedziba znajduje się w przyziemiu Centrum Kultury ZAMEK.
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, w związku ze zbliżającą się 65 rocznicą robotniczego buntu przygotowało wyjątkowe przedsięwzięcie. Wirtualna Mapa Miejsc Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 stworzona wspólnie z mieszkańcami Poznania, to inicjatywa, której celem jest propagowanie wiedzy o historii robotniczego strajku sprzed 65 lat i formach jego upamiętniania.
Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć
Ekspozycja plakatów ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u. Przestrzeń ekspozycyjna została podzielona tematycznie na trzy części.
W pierwszej sali pokazujemy plakaty, które stworzone zostały zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50. Prace te w swojej formie typowo propagandowe mówią m.in. o walce z wrogiem, o potrzebie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, nawołują do realizacji planów społeczno-gospodarczych, do pracy na rzecz państwa socjalistycznego.
W drugim pomieszczeniu zaprezentowane zostały plakaty filmowe. Równolegle z Polską Szkoła Filmową rozwijała się tzw. polska szkoła plakatu, jej przedstawiciele tworzyli m.in. plakaty do filmów pozbawione aspektu ideologicznego, jakim charakteryzował się plakat polityczny i agitacyjny. W tej dziedzinie istniała znacznie większa wolność artystyczna.
Ostatnia sala to tzw. sala odwilżowa . Znajdują się tutaj obrazy Alfreda Lenicy, z lat 50., a więc teoretyczne z okresu, kiedy obowiązywał socrealizm, jednak formalnie zupełnie nie przystające do kanonu. Prezentujemy tutaj także plakaty stworzone przez Rosława Szaybo i Romana Cieślewicza, które w prawdzie zachęcają do udziału w PRL-owskich świętach narodowych, jednak są całkowicie pozbawione cech stylu socrealistycznego. Zostały bowiem stworzone w latach 60., a więc w okresie tzw. odwilży, która w polskiej sztuce zaczęła się w roku 1955. Do okresu politycznej odwilży tematycznie nawiązuje działo Edwarda Dwurnika „Poznań 1956”, które zostało stworzone w 2006 roku z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.
We wszystkich wnętrzach galeryjnych prezentujemy meble z lat 50., 60. i 70., które są przykładami rozwijającego się od lat 50. polskiego designu i nadają galeryjnym salom charakter polskich mieszkań z okresu PRL-u.
Kuratorki wystawy i autorki Galerii Plakatu – Kinga Przyborowska i Maria Skrzypczak
Słupska 62, 60-458 Poznań
tel.: +48 (61) 8529 464
e-mail: slupska@wmn.poznan.pl
Otwarty: w każdą ostatnią sobotę miesiąca 9-16 oraz w każdy trzeci czwartek miesiąca dla grup zorganizowanych po przedniej rezerwacji terminu mailowo lub telefonicznie. Dla grup zorganizowanych możliwa również rezerwacja zwiedzania w innych terminach.
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł (bilet łączony uprawnia do wejścia do Galerii Plakatu oraz Schronu Przeciwatomowego)
Prosimy o zapisywanie się na konkretną godzinę pod adresem mailowym slupska@muzeum.poznan.pl lub nr telefonu 61 852 94 64.
Ulica Słupska 62 w Krzyżownikach to atrakcyjny adres, nieopodal Jeziora Kierskiego. Tam na przełomie lat 50. i 60., na dość sporej posesji pojawił się dom. Właściwie podobny do innych w okolicy, jednak miał swoją tajemnicę. Pod ziemią powstał tam sekretny schron przeciwatomowy dla prezydenta Poznania oraz najwyższych urzędników magistratu. Został odtajniony dopiero w 2000 roku! Jednak jego położenie było ukrywane przez kolejną dekadę, by uchronić obiekt przed złodziejami i wandalami. Na szczęście – zwłaszcza dla prezydenta – nigdy nie musiał zostać wykorzystany, ponieważ najprawdopodobniej nie chroniłby przed atakiem atomowym. Był zbyt płytko położony, za słabo opancerzony i dość licho wyposażony. Miejsce jest unikalne ze względu na swoją historię i przeznaczenie, ale także dlatego, że okazało się prawdziwą kapsułą czasu. We wnętrzu schronu zachowało się w nienaruszonym stanie oryginalne wyposażenie z lat PRL: od agregatów i filtrów powietrza, przez meble i mapy, aż po armaturę łazienkową, telefony, radio, a także… wersalkę prezydenta. Do schronu można dojechać samochodem lub autobusami z pętli na Ogrodach, które mają przystanek niemalże pod jego drzwiami.
Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania
ul. Słupska 62, 60-458 Poznań
tel.: +48 (61) 8529 464
e-mail: slupska@wmn.poznan.pl
Schron jest nieczynny dla zwiedzających do odwołania.
Semper Fidelis – Grupa Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej.
Odtwarzają sylwetki wojskowe i cywilne z okresu I i II Wojny Światowej. Organizują „żywe lekcje” historii w szkołach, gimnazjach i innych instytucjach. Członkowie grupy są założycielami i członkami Związku Grup Rekonstrukcyjnych – Poznański ,, Czerwiec 56″, działającym pod honorowym patronatem Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 w Poznaniu.
Związek Grup Rekonstrukcyjnych – Poznański “Czerwiec’56” tworzy kilka grup rekonstrukcji historycznych z Poznania, Lubonia, Kórnika i okolic. Przygotowują inscenizacje, dotyczące Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Odtwarzają sylwetki wojskowe i cywilne, pielęgniarki, dzieci, a wszystko w ubraniach z dodatkami zgodnymi z realiami epoki.