Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania

Ulica Słupska 62 w Krzyżownikach to atrakcyjny adres, nieopodal Jeziora Kierskiego. Tam na przełomie lat 50. i 60., na dość sporej posesji pojawił się dom. Właściwie podobny do innych w okolicy, jednak miał swoją tajemnicę. Pod ziemią powstał tam sekretny schron przeciwatomowy dla prezydenta Poznania oraz najwyższych urzędników magistratu. Został odtajniony dopiero w 2000 roku! Jednak jego położenie było ukrywane przez kolejną dekadę, by uchronić obiekt przed złodziejami i wandalami. Na szczęście – zwłaszcza dla prezydenta – nigdy nie musiał zostać wykorzystany, ponieważ najprawdopodobniej nie chroniłby przed atakiem atomowym. Był zbyt płytko położony, za słabo opancerzony i dość licho wyposażony. Miejsce jest unikalne ze względu na swoją historię i przeznaczenie, ale także dlatego, że okazało się prawdziwą kapsułą czasu. We wnętrzu schronu zachowało się w nienaruszonym stanie oryginalne wyposażenie z lat PRL: od agregatów i filtrów powietrza, przez meble i mapy, aż po armaturę łazienkową, telefony, radio, a także… wersalkę prezydenta. Do schronu można dojechać samochodem lub autobusami z pętli na Ogrodach, które mają przystanek niemalże pod jego drzwiami.

Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania

ul. Słupska 62, 60-458 Poznań
tel.: +48 (61) 8529 464
e-mail: slupska@wmn.poznan.pl

Zapraszamy do Schronu 

27.08.2022-23.10.2022

Zapraszamy Państwa w środy i piątki oraz ostatnie soboty miesiąca, g. 9.00-16.00 do zwiedzania Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania. 

Przestrzeń na co dzień niedostępna zostanie otwarta z okazji trwającej w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu wystawy czasowej „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u” – więcej

Bilet wstępu do Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania:

  • ulgowy 6 zł
  • normalny 10 zł