Galeria Plakatu z okresu Socjalizmu

Ekspozycja plakatów ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u. Przestrzeń ekspozycyjna została podzielona tematycznie na trzy części.

W pierwszej sali pokazujemy plakaty, które stworzone zostały zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50.  Prace te  w swojej formie typowo propagandowe mówią m.in. o walce z wrogiem, o potrzebie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, nawołują do realizacji planów społeczno-gospodarczych, do pracy na rzecz państwa socjalistycznego.

W drugim pomieszczeniu zaprezentowane zostały plakaty filmowe. Równolegle z Polską Szkoła Filmową rozwijała się tzw. polska szkoła plakatu, jej przedstawiciele tworzyli m.in. plakaty do filmów pozbawione aspektu ideologicznego, jakim charakteryzował się plakat polityczny i agitacyjny. W tej dziedzinie istniała znacznie większa wolność artystyczna.

Ostatnia sala to tzw. sala odwilżowa. Znajdują się tutaj obrazy Alfreda Lenicy, z lat 50., a więc  teoretyczne z okresu, kiedy obowiązywał socrealizm, jednak formalnie zupełnie nieprzystające do kanonu. Prezentujemy tutaj także plakaty stworzone przez Rosława Szaybo i Romana Cieślewicza, które wprawdzie zachęcają do udziału w PRL-owskich świętach narodowych, jednak są całkowicie pozbawione cech stylu  socrealistycznego. Zostały bowiem stworzone w latach 60., a więc w okresie tzw. odwilży, która w polskiej sztuce zaczęła się w roku 1955. Do okresu politycznej odwilży tematycznie nawiązuje działo Edwarda Dwurnika „Poznań 1956”, które zostało stworzone w 2006 roku z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.

We wszystkich wnętrzach galeryjnych prezentujemy meble z lat 50., 60. i 70., które są przykładami rozwijającego się od lat 50. polskiego designu i nadają galeryjnym salom charakter polskich mieszkań z okresu PRL-u.

Kuratorki wystawy i autorki Galerii Plakatu – Kinga Przyborowska i Maria Skrzypczak

Słupska 62, 60-458 Poznań
tel.: +48 (61) 8529 464
e-mail: slupska@wmn.poznan.pl 

Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u” – nowa wystawa czasowa w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu

Wystawa „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u ” to nie tylko wystawa, lecz program edukacyjny oraz broszura, które mają przybliżyć odbiorcom rolę sztuki w propagandzie PRL-u.

Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Kolekcja plakatu to zbiór ok. 2 tysięcy obiektów z różnych epok. W ramach wystawy zaprezentujemy wyłącznie te pochodzące z okresu socrealizmu od 1949 do 1956. Wystawa pozwoli poznać i zrozumieć mechanizmy władzy PRL, która w celach propagandowych wykorzystywała sztukę. Będzie również wprowadzeniem do ważnego w historii Polski kanonu artystycznego, realizowanego poprzez medium sztuki masowej – plakat.

Wizerunek kobiety na plakacie PRL-u pojawiał się bardzo często. Kobietom przypisywano konkretne role oraz typizowano je. Wystawa prezentowana w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu ukaże pięć grup tych przedstawień. Będą to: kobieta „równouprawniona”, „pracująca”, „robotnica”, „zaangażowana” oraz najbardziej archetypiczna postać czyli matka. Każda z grup zostanie wyróżniona za pomocą aranżacji plastycznej, którą realizujemy razem z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Na wystawie wyeksponujemy 21 plakatów ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W broszurze towarzyszącej wystawie obejrzeć będzie można dodatkowo ponad 30 reprodukcji plakatów”– podkreślają kuratorki wystawy Anna Matuszak oraz Barbara Kokot.

Wystawa powinna zainteresować młodzież, która okres PRL-u zna wyłącznie z lekcji historii lub zasłyszanych rodzinnych opowieści. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez młodych artystów będzie można wykonać plakat, stosując narzędzia znane z historii artystycznej propagandy. Cykl warsztatów skierowany jest do dzieci i młodzieży od 7 do 16 roku życia. Polecamy je szczególnie nauczycielom, ponieważ wrześniowy cykl odbędzie się w środy o 10:00.

Polecamy również broszurę oraz ulotkę, które zostały przygotowane w języku polskim oraz ukraińskim.

Wernisaż oraz oprowadzanie kuratorskie: 26.08.2022, g. 13.00

Czas trwania wystawy: 27.08.2022-23.10.2022

(środy i piątki oraz ostatnie soboty miesiąca, g. 9.00-16.00)

Kuratorki: Barbara Kokot, Anna Matuszak

Współpraca merytoryczna: Marcin Wągrodny

Aranżacja plastyczna: Witold Modrzejewski

Bilety: wstęp bezpłatny