To był niezwykły spektakl…  Noc i mgła w scenerii Fortu VII  odegrano w sobotę 12 października o godz. 18:30 .To był element obchodów upamiętniających 80. rocznicę utworzenia przez hitlerowskie Niemcy pierwszego obozu koncentracyjnego w okupowanej Polsce – Koncentrationslager Posen.

Spektakl interdyscyplinarny Noc i mgła, przygotowany przez twórców współpracujących z Fundacją Wspierania Kultury Our [PL]ace Foundation, jest projektem artystycznym i edukacyjnym stanowiącym syntezę muzyki, słowa, choreografii i sztuki operowania światłem.

Przez teren byłego obozu koncentracyjnego przeprowadzili widzów tancerze i statyści tworzący tzw. „obrazy ruchowe” opracowane przez Paulinę Wycichowską – uznaną tancerkę, choreografkę i pedagog tańca.

Warstwę dźwiękową spektaklu tworzyły epizody muzyczne grane na żywo z użyciem instrumentów smyczkowych i oboju. Częścią „pejzażu dźwiękowego” była także kompozycja złożona z odgłosów nagranych w zakamarkach Fortu VII: skrzypienia drzwi, chrobotu zamków, stuku zamykanych krat itp. – z dźwięków, które towarzyszyły więźniom Fortu VII. Za stronę muzyczną są odpowiedzialni artyści związani m.in. z Akademią Muzyczną w Poznaniu i Filharmonią Poznańską, udzielający się na polu muzyki klasycznej i współczesnej, nie stroniący od muzycznych eksperymentów.

Warstwę słowną spektaklu stanowiły recytowane wspomnienia, listy i utwory poetyckie napisane przez osoby więzione w Forcie VII.

W byłym obozie koncentracyjnym – w miejscu, którego twórcom marzyło się pogrzebanie polskiej kultury, gdzie po raz pierwszy użyto komory gazowej do masowego mordowania ludności cywilnej – zanurzyliśmy się w historię opowiedzianą językiem sztuki. Autorzy spektaklu, świadomi ciążącej na nich odpowiedzialności, przygotowali wydarzenie, które nie tylko nie budzi obaw o naruszenie powagi należnej miejscu kaźni tysięcy Polaków, lecz – co jest w takim miejscu najważniejsze – dostarczyło głębokich przeżyć duchowych, rozbudzało wyobraźnię i zainteresowanie historią.

Tłumy widzów przybyły do Fortu VII, by złożyć hołd tysiącom zamordowanych Wielkopolan. 

Spektakl został zarejestrowany przez TVP 3 Poznań i w najbliższych dniach relacja ukaże się na antenie.

RELACJA FOTOGRAFICZNA : Łukasz Frasunkiewicz

ZAPROSZENIE_ SPEKTAKL NOC I MGŁA_FORT VII

Powrót do listy kategorii Aktualności