Wszystkich nauczycieli zachęcamy do skorzystania ze specjalnej oferty edukacyjnej dla szkół, która jest realizowana od 27 lutego w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Tematy są związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który będziemy obchodzić 1 marca.
Pod numerem telefonu 61 852 94 64 można zarezerwować następujące lekcje tematyczne:
1.„Żołnierze wyklęci. Historia tragiczna” – wykład dla uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych
wprowadzenie do zagadnienia walki o niezawisłość Polski po 1944 roku – geneza, przebieg i skutki istnienia podziemia niepodległościowego oraz tło międzynarodowe. Omówienie sylwetek najważniejszych postaci ze środowiska Żołnierzy Wyklętych (zarówno przywódców, jak i postaci dziś symbolicznych, takich jak „Inka” czy „Lalek”) oraz działań zmierzających do ocalenia pamięci o roli i bohaterach drugiej konspiracji.
Czas wykładu – 1 godzina lekcyjna.
2. „Druga konspiracja w Polsce – o walce bez szans na zwycięstwo” – wykład dla uczniów starszych klas szkół podstawowych (od klasy siódmej) i szkół ponadpodstawowych,
szczegółowe omówienie zagadnień walki o niezawisłość Polski po 1944 roku do ostatnich akcji zbrojnych z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych – zmieniające się warunki pracy konspiracyjnej, realia polityczne, represje. Przedstawienie sylwetek przywódców drugiej konspiracji oraz najważniejszych żołnierzy wyklętych. Omówienie działań zmierzających do ocalenia pamięci o roli drugiej konspiracji.
Czas wykładu – 1 godzina lekcyjna.
3.„Druga konspiracja w Wielkopolsce” – wykład adresowany do starszych uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych,
przedstawienie losów konspiracji niepodległościowej na terenie Wielkopolski od 1945 roku do przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych – lokalne możliwości pracy konspiracyjnej, odtworzenie struktur konspiracyjnych w 1945 roku, najważniejsze działania sił niepodległościowych, etapy likwidacji podziemia zbrojnego przez władze promoskiewskie. Przypomniane sylwetki przywódców wielkopolskiej drugiej konspiracji i ich losy.
Czas wykładu – 1 godzina lekcyjna
Regulamin uczestnictwa, koszt i karta zgłoszeń znajdują się w zakładce „edukacja”