Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 odbyło się spotkanie z Tomaszem Jazdonem pt. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród – wspomnienia Floriana Dzięcioła z Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.

Muzeum Powstania

Wielkopolskiego 1918-1919

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 odbyło się spotkanie z Tomaszem Jazdonem pt. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród – wspomnienia Floriana Dzięcioła z Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 odbyło się spotkanie z Tomaszem Jazdonem pt. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród – wspomnienia Floriana Dzięcioła z Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.

Aktualności, Spotkanie

26 kwietnia w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Odwach) odbyło się spotkanie z Tomaszem Jazdonem, wnukiem Floriana Dzięcioła. Wydarzenie zostało przygotowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i poprowadził je Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – Przemysław Terlecki.

“Tytuł spotkania “nie rzucim ziemi skąd nasz ród” jest cytatem, który najlepiej ilustruje losy rodziny, która od lat związana jest ziemią ojczystą, wiarą oraz patriotyzmem” podkreślił Dyrektor Przemysław Terlecki.

W trakcie spotkania usłyszeliśmy piękną rodzinną opowieść o dziadku Florianie Dzięciole, który walczył w I wojnie światowej i za swoją polskość, przede wszystkim używanie języka polskiego oraz pisanie listów w języku ojczystym, był szykanowany oraz odsunięty od odznaczeń. Po powrocie z wojny przystąpił do powstania wielkopolskiego, a w latach 1920-1921 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej został zmobilizowany i dzięki znajomości języka niemieckiego pracował w wojskowym kontrwywiadzie. To jedna z tych rodzinnych historii, gdzie konsekwentnie i emocjonalnie z pokolenia na pokolenie przekazuje się świadectwo pamięci o przodku-bohaterze, a z nią liczne pamiątki, które po sobie zostawił. Dla potomnych są one skarbnicą wiedzy o czasach minionych. Jak zaznaczył Tomasz Jazdon:

“Nasza siła pochodzi z pokoleń, ale również drzemie w rodzinie i nie wyobrażam sobie, by było inaczej”

Zdzisław Kościański z Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego przybliżył uczestnikom historyczny przebieg działań, w których brał udział Florian Dzięcioł. Podkreślił odrębność oraz strategiczną wyjątkowość miejsc, w których walczył. Zauważył, że:

Historia uczy pokory. Na codzień praca, ale również konieczność walki o ojczyznę

Po spotkaniu Tomasz Jazdon przekazał pamiątki rodzinne – dokument w którym dziadek wspomina powstanie oraz zebrane i wydane wspomnienia rodzinne przygotowane przez Gertrudę Jazdon (matkę Pana Tomasza).

Florian Jan Dzięcioł urodził się 25 kwietnia 1895 r. w Zakrzewie (ówczesny powiat babimojski – dziś powiat wolsztyński) w rodzinie włościańskiej Tomasza Dzięcioła i matki Pauliny z domu Setna. Miał liczne rodzeństwo doświadczone późniejszymi wydarzeniami historycznymi m.in. brat Franciszek (rocznik 1893)  zginął w czasie I wojny światowej we Francji, brat Ludwik ( rocznik 1905) został zamordowany przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.

Florian Dzięcioł ukończył czteroklasową niemiecką szkołę podstawową w Zakrzewie, brał udział w strajku szkolnym 1906 roku. Od 1910 r. był członkiem Zbąskiego Kółka Rolniczego, gdzie uczył się nowoczesnych metod gospodarowania. W 1915 roku został powołany do armii niemieckiej i wysłany na front: walczył we Francji (pod Verdun), Serbii, Rosji i Włoszech.

Do domu powrócił wrócił 20 grudnia 1918 roku, a dwa tygodnie później – 6 stycznia przystąpił do powstania. Organizował powstańców w Zakrzewie, brał udział we wszystkich potyczkach o Nową Wieś Zbąską. Następnie już w Wojsku Polskim skierowany został m.in. na front ukraiński (61 Pułk Piechoty).

Po powrocie z wojny pracował w rodzinnym gospodarstwie. W 1923 roku wybrano go na przewodniczącego Spółki Odwodnienia (funkcje tę pełnił nieprzerwanie przez 36 lat do roku 1959). Florian Dzięcioł w 1937 roku spisał swoje powstańcze wspomnienia z działań na odcinku zbąszyńskim w 1919 roku. Autor w swojej narracji często przytacza wypowiedzi innych uczestników powstania. To czyni ją żywą i bardziej bezpośrednią.

Zmarł 23 czerwca 1964 roku. Pochowany został na cmentarzu w Zakrzewie.

FOTORELACJA ZE SPOTKANIA

Proponowane

No data was found
Logo UE