Harcerze – pierwszemu Naczelnikowi

Sprawdź

co u nas słychać

Harcerze – pierwszemu Naczelnikowi

Sprawdź

co u nas słychać

Harcerze – pierws...

Harcerze – pierwszemu Naczelnikowi

Harcerze – pierwszemu Naczelnikowi

Aktualności

Florian Marciniak nominacje na Naczelnika Szarych Szeregów dostał tuż przed kapitulacją Warszawy w 1939 roku. Cztery lata później został aresztowany przez Gestapo, torturowany i zamordowany. Nie wydał nikogo.

W sobotę w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII harcerze będą wspominać pierwszego Naczelnika. Apel Pamięci przygotowuje Komenda Chorągwi Wielkopolskiej ZHP w 73 rocznicę śmierci harcmistrza Floriana Marciniaka i grupy 23 wielkopolskich instruktorów harcerskich, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen.

W czasie uroczystości wystąpi przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów i zostanie odczytany rozkaz Komendanta Chorągwi. Po Apelu Pamięci i Modlitwie Pamięci zostaną złożone kwiaty. Początek uroczystości o godzinie 15.30.

Florian Marciniak był współtwórcą programu wychowawczego i planu działania tajnej organizacji. Wprowadził zasadę „wychowania przez walkę”.
W maju 1943 roku został aresztowany przez Gestapo w Warszawie. Później przewieziono go do Fortu VII, gdzie przetrzymywano go w celi nr 66. Przygotowywane próby odbicia naczelnika nie powiodły się. W Poznaniu planowana akcja nosiła kryptonim „Białej Róży”. Z Poznania Marciniaka przewieziono do obozu w Gross-Rosen.

Prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku został zamordowany. Ciała nigdy nie odnaleziono.

Proponowane

Zwiedzanie z przewodnikiem
Zwiedzanie Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII z przewodnikiem w grudniu
2023
grudzień
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
Zaprezentujemy państwu cały tz. lewy majdan. Zwracamy uwagę na to, że liczba miejsc jest ograniczona dlatego prosimy o telefoniczną rezerwację. Ws...
Aktualności, Wystawa
"Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ" to nowa wystawa czasowa, którą można zoba...
24.11
2023
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
Zapraszamy na nową wystawę czasową, na której zaprezentowano sylwetki wybitnych sportowców, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Wśród prezentowan...
Aktualności
84. rocznica utworzenia KL Posen
10.10
2023
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
10 października 2023 o godzinie 17:00 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan — Fort VII (ul. Polska) odbędzie się Apel Pamięci w trakcie, którego upamię...