Powieść „Powstanie” Bartłomieja Marcinkowskiego zwyciężyła w konkursie literackim na powieść związaną z powstaniem wielkopolskim 1918-1919 „Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później”. Autor dostał nagrodę główną w wysokości 20.000 złotych. Książka zostanie opublikowana drukiem oraz w formie e-booka do końca 2018 roku.

 Konkurs „Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później” ogłoszony został w marcu ubiegłego roku przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Fundację Rozwoju Miasta Poznania z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Na konkurs nadesłanych zostało 20 powieści, z których Jury wyłoniło 8 utworów nominowanych do nagrody. Z nich wybrany został zwycięski utwór oraz dwa wyróżnienia:  dla Macieja Bukowskiego za powieść „Zmartwychwstanie” oraz dla Radosława Nawrota za „Szachownicę”. Wyniki ogłoszono 26 lipca 2018 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku.

Bartłomiej Marcinkowski jest politologiem i historykiem, absolwentem UAM. Interesuje się wojskowością i historią służb specjalnych. Urodził się i mieszka w Poznaniu. Autor osadził fabułę swej powieści wokół prawdziwych zdarzeń, motywem przewodnim czyniąc historię miłosną dwojga bohaterów. I to ich losy wciągają czytelnika w ciekawą narrację o Powstaniu Wielkopolskim. Wyróżnione “Zmartwychwstanie” to sugestywna opowieść biograficzna o Franciszku Ratajczaku, a “Szachownica” jest historią trzech przyjaciół z piłkarskiego boiska, którzy angażują się w powstanie.

Nadesłane utwory oceniało Jury w składzie: prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak –  przewodniczący Jury, Katarzyna Wojtaszak, Anna Sochacka, Katarzyna Krzak-Weiss, Tadeusz Kieliszewski, Katarzyna Kamińska, Tomasz Janas, Jan Kaczmarek.

Partnerami konkursu są: Biblioteka Raczyńskich i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Patronat medialny sprawują: Gazeta Wyborcza, Radio Emaus, Telewizja WTK, epoznan.pl, miesięcznik W drodze, aktualnekonkursy.pl, IKS, kulturapoznan.pl, biuletyn.poznan.pl.

Powrót do listy kategorii Informacje