12 czerwca 2018 roku Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak podjął decyzję o lokalizacji dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku na Wzgórzu św. Wojciecha. Budowa będzie prowadzona z budżetu Miasta Poznania i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowe muzeum ma być gotowe za 5-7 lat.

Już dziś możemy pochwalić się wieloma cennymi eksponatami, które można zobaczyć na aktualnej ekspozycji. Wśród nich m.in. matryca do wybijania odznaczenia z 1919 roku, aparat fotograficzny Kazimierza Gregera, zdjęcie Władysława Andersa, dowódcy 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich z 1919 roku, oryginalne flagi powstańcze, książka Hipolita Cegielskiego „Nauka poezyi” z 1879 roku. 

Jednak wraz z nowym muzeum otworzą się nowe możliwości przechowywania, konserwacji i eksponowania zabytków. Zależy nam więc, by ocalić od zapomnienia i zebrać jak największą kolekcję eksponatów, które są jeszcze poza spisem muzealnym w rękach prywatnych, wśród pamiątek rodzinnych. Chętnie przyjmiemy darowizny ale jesteśmy też gotowi na inne formy: depozyty, zakupy, kopiowanie.

Dlatego dzisiaj w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki wraz z Głównym Inwentaryzatorem Muzeum Beatą Wojciechowską poinformowali o rozpoczęciu akcji zbierania wszelkich pamiątek mogących stać się ważnymi eksponatami nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zakres tematyczny nowej ekspozycji ma obejmować nie tylko wydarzenia samego powstania, ale także jego przyczyny (w tym dzieje Wielkopolski pod pruskim panowaniem w l. 1793-1918) i skutki (Wielkopolskę w okresie Drugiej Rzeczypospolitej). Interesują nas wszystkie pamiątki i zabytki dotyczące dziejów naszego regionu w XIX i I połowie XX wieku.

Bardzo liczymy na zainteresowanie i zaangażowanie się wszystkich, którym na sercu leży ocalenie i wzmocnienie pamięci o największym, zwycięskim, polskim powstaniu. Chcemy aby nowe muzeum Powstania Wielkopolskiego stało się wspólnym dziełem Wielkopolan!

 

Zbiórka będzie się odbywać:

W dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w siedzibie Głównego Inwentaryzatora Zbiorów WMN (p. Beata Wojciechowska) na ul. Św. Marcin 51 A (wejście od ul. Garncarskiej) w godzinach od 8.00 do 15.00, a w każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca w obecnej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu (Stary Rynek 3) w godzinach od 12.00-17.00.

Kontakt : tel. 61 8538 945, lub mail: b.wojciechowska@wmn.poznan.pl .

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności