Trwa objazd wystawy „Wypędzeni 1939” za granicą. Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Związku Miast Polskich oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa prezentuje historię deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy. Obszar ten obejmował Wielkopolskę, część ziemi łódzkiej, Pomorze, północne Mazowsze i Śląsk.

Obywateli  polskich – chrześcijan i Żydów – wyrzucano z domów, zabierano im całe mienie, a na ich miejsce osadzano Niemców etnicznych, ściąganych najczęściej z innych krajów i obszarów Europy środkowej i wschodniej (jak kraje bałtyckie, Mołdawia, Rumunia czy Wołyń). Celem nazistowskich Niemiec była całkowita germanizacja ziem wcielonych do III Rzeszy.

Wystawa była od roku 2009  prezentowana w 30 miastach Polski, a od roku 2016 pokazywana jest też za granicą.

Obecnie można ja oglądać w Dokumentationszentrum Prora na Rugii, w Instytucie Polskim we Wiedniu oraz w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.