100 – lecie Powstania Wielkopolskiego

W 2018 roku z dumą będziemy obchodzić 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Sejm RP podjął decyzję o ustanowieniu Roku Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

„Mając na uwadze wkład pokoleń Wielkopolan w walkę o niepodległość Rzeczpospolitej, a potem jej odbudowę oraz istotny wpływ zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na kształt granic odrodzonego Państwa Polskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  ustanawia rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego”.

Posłowie podkreślili, że był to „wielki triumf Polaków dążących do wyzwolenia się  z pruskiej niewoli, którym nieodłącznie towarzyszyło pragnienie połączenia się na powrót  umiłowaną Rzeczpospolitą”.

Przypomniano „tytanów pracy organicznej” – gen. Dezyderego Chłapowskiego, dr Karola Marcinkowskiego, Emilię Sczaniecką, Hipolita Cegielskiego, ks. Piotra Wawrzyniaka, Maksymiliana Jackowskiego oraz wielkich przywódców powstania – Stanisława Taczaka i generała Józefa Dowbor-Muśnickiego.

W uchwale sejmowej napisano również, że „milczeniem nie wolno pominąć wkładu mieszkańców Wielkopolski w walki powstańcze na Górnym Śląsku ani zaangażowania doskonale wyposażonej i wyszkolonej Armii Wielkopolskiej w obronę niepodległości odrodzonej Ojczyzny przed bolszewicką nawałnicą w 1920 r.”

Z uznaniem napisano również o trudzie Wielkopolan w odbudowie Rzeczpospolitej w czasie, w którym „Polsce potrzeba było potu, a nie krwi”.

KALENDARIUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

GRUDZIEŃ 1918

26 grudnia – wjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania

27 grudnia – wybuch Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

28 grudnia – powstańcy zdobywają Zamek, Prezydium Policji, pocztę i dworzec kolejowy

– kpt. Stanisław Taczak tymczasowym naczelnym dowódcą powstania

29-31 grudnia – powstańcy zdobywają m.in. Nowy Tomyśl, Rakoniewice, Kórnik, Grodzisk, Kłecko, Bnin, Dopiewo, Wrześnię i Gniezno

STYCZEŃ 1919

1-6 stycznia – „rajd wyzwoleńczy” ppor. Pawła Cymsa na Inowrocławia i bitwa o miasto

1-5 stycznia – oswobodzenie m.in. Jarocina, Nakła, Krotoszyna , Czarnkowa, Rawicza i Wolsztyna

6 stycznia – zdobycie lotniska na Ławicy w Poznaniu

8 stycznia – Naczelna Rada Ludowa przejmuje władzę w WielkopolscE

– walki o Chodzież (w rękach powstańców na krótko)

11-12 stycznia – powstańcy przejmują Żnin, Łabiszyn, Złotniki Kujawskie i Szubin

– niepowodzenie w walkach o Zbąszyń

– potyczka pod Osieczną

15 stycznia – generał Józef Dowbor-Muśnicki naczelnym dowódcą powstania

18 stycznia – początek rozmów pokojowych w Paryżu

– front wielkopolski podzielony na cztery grupy – północną, zachodnią, południowo-zachodnią i południową

26 stycznia – przysięga Dowództwa Głównego i pierwszych oddziałów Armii Wielkopolskiej  na placu Wolności w Poznaniu

29 stycznia – referat Romana Dmowskiego w Paryżu, uzasadniający prawo Polski do ziem zaboru pruskiego „Niemcy na Zachodzie mówią o pokoju, a na Wschodzie przygotowują wojnę”

LUTY 1919

3 lutego – załamanie niemieckiej ofensywy na północ. Powstańcy wypierają Niemców za Noteć

3- 6 lutego – nieudane dwie bitwy o Rawicz

7 lutego – samochód pancerny Erhardt M17 zdobyty przed powstańców pod Budzyniem

11-12 lutego – ciężkie walki o Babimost i Kargowę –odwrót powstańców

15 lutego – walki pod Wielkim Grójcem – jedna z najkrwawszych bitew, mimo przegranej Polaków, Niemcy nie przerwali frontu

16 lutego – rozejm w Trewirze – Armia Wielkopolska włączona do wojsk sprzymierzonych

Mimo rozejmu nadal trwały walki m.in.

17 lutego – walki pod Nową Wsią Zbąską, zdobycie przez powstańców Wielenia

18 lutego – zdobycie niemieckiego pociągu pancernego pod Rynarzewem i nadania mu nazwy „Danuta”

 

NOWA EKSPOZYCJA MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919 W ODWACHU NA STARYM RYNKU

W przebudowanym muzeum wędrówkę zaczynamy od wydarzeń XIX wieku, potem oglądamy Poznań w przededniu powstania, powitanie Ignacego Paderewskiego przez poznaniaków i w ten sposób przechodzimy do sal związanych już bezpośrednio z Powstaniem Wielkopolskim. Mamy nadzieję, ze zwiedzających przyciągnie nie tylko nowa aranżacja wystawy, ale także nowe eksponaty, liczniejsze multimedia z nowymi zdjęciami i filmami a także możliwość sprawdzenia się w historycznym quizie.

Tym samym Wielkopolskie Muzeum Niepodległości rozpoczyna świętowanie 99. rocznicy wybuchu powstania i wkracza z przygotowaniami w 100. rocznicę zwycięskiego zrywu. Nowa ekspozycja stała to także przedsmak tego, co chcielibyśmy w dużo większym wymiarze pokazać w planowanej, nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

List z tej okazji przesłał Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadeklarował, że ministerstwo jest otwarte na rozmowy o możliwościach wsparcia budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jest przekonany, że takie muzeum musi powstać.

Wśród pierwszych gości był Marszałek Województwa Marek Woźniak, zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski i Jędrzej Solarski, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz oraz przedstawiciele wielu instytucji, stowarzyszeń i organizacji z całej Wielkopolski a nawet przyjaciele z Muzeum Powstań Śląskich, którzy przywieźli gratulacje od Prezydenta Świętochłowic.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Monogramista JK, który do śpiewu pieśni z okresu Powstania Wielkopolskiego zaprosił wszystkich gości. W czasie zwiedzania nowej ekspozycji koncert na zabytkowym fortepianie z epoki zagrał Piotr Żukowski, pianista związany z Akademią Muzyczną w Poznaniu.