22. listopada odbyła się oficjalna wizyta Ministra Piotra Glińskiego w Poznaniu. Pierwsze w kolejności miejsce, które odwiedził Pan Wicepremier, było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Ministrowi została zaprezentowana makieta Nowego Muzeum oraz Ekspozycja Stała w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W trakcie wizyty Profesor przypomniał m.in.:

Ministerstwo przekazało na prace przygotowawcze ponad 800 tys. zł i jest gotowe współfinansować budowę Nowego Muzeum, jednak decyzja należy do Miasta Poznania, z którym jesteśmy w roboczym kontakcie. 

Minister Piotr Gliński w Muzeum Powstania Wielkopolskiego  był po raz pierwszy. Po ekspozycji został oprowadzony przez Dyrektora WMN Przemysława Terleckiego, Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasza Łęckiego oraz Kierownika Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Marcina Wieśniewskiego. Zarówno ustanowienie 27 grudnia świętem Państwowym, jak również decyzja o powstaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, to wspólna inicjatywa różnych instytucji, co zostało podkreślone w trakcie spotkania. W trakcie zwiedzania Minister podzielił się wspomnieniami o swoich rodzinnych związkach z Wielkopolską oraz faktem, że powstanie wielkopolskie jest dla niego ważnym wydarzeniem w polskiej historii, a osobiście  wspiera inicjatywę budowy nowej siedziby.

Zdaniem Ministra Kultury:

Wizyta Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej nie jest przypadkowa, to nie tylko 27 Grudnia i ustanowienie go Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ale wyraźny sygnał, że Polacy potrzebują nowego nowoczesnego Muzeum.

W oficjalnej wizycie Ministra towarzyszyła Poseł Jadwiga Emilewicz, a w spotkaniu w Odwachu uczestniczył również Wiceminister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Minister Profesor Piotr Gliński był gościem w programie “Wielkopolska warta Poznania”. Na antenie TVP3 Poznań, wypowiedział się wprost na temat finansowania budowy Nowego Muzeum oraz koniecznego współudziału w projekcie Miasta Poznań.
Cała rozmowa z Wicepremierem oraz Ministrem Kultury na stronie Telewizji TVP3  https://poznan.tvp.pl/57056735/beda-pieniadze-22112021 
Powrót do listy kategorii Aktualności