Ponad 200 żołnierzy holenderskiej armii odwiedziło w tym tygodniu Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII w Poznaniu.

Holenderscy żołnierze uczestniczą w ćwiczeniach na poligonie w Drawsku Pomorskim. W przerwie przyjechali do Poznania. Zwiedzanie muzeum przy ulicy Polskiej to była ich inicjatywa – w ramach programu wychowawczego. Szczególnie interesuje ich historia zbrodni niemieckich dokonywanych na ludności cywilnej.

Żołnierze z wielkim skupieniem i powagą słuchali o tragicznej historii Fortu VII. Niemcy założyli tutaj obóz koncentracyjny już jesienią 1939 roku w ramach Intelligenaktion, której celem było zlikwidowanie elit inteligenckich i przywódczych Wielkopolski. Obóz działał do kwietnia 1944. To właśnie w Forcie VII Niemcy po raz pierwszy użyli gazu do masowego uśmiercania ludzi. Muzeum posiada prawie 3 tysiące eksponatów – bardzo dużo wspomnień, fotografii i dokumentów więźniów. Holendrzy dowiedzieli się przy okazji, że Wielkopolska była pierwszym miejscem, gdzie Niemcy dokonali masowych wysiedleń ludności cywilnej.

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.