9 października 2020 Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII odwiedził Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven.

Wizyta miała charakter kameralny i odbyła się bez udziału osób towarzyszących. Pan Ambasador zwiedził Muzeum i złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci, oddając hołd wszystkim ofiarom i więźniom Fortu VII w przeddzień 81 rocznicy utworzenia KL Posen.

Arndt Freytag von Loringhoven powiedział , że jako Ambasador Niemiec chce poprzez gesty i wizyty w takich miejscach podkreślać “wszystkie straszne rzeczy, które zrobili Niemcy w czasie okupacji”. Postara się propagować wiedzę o tym, spotykać się i rozmawiać z kombatantami i świadkami, którzy przeżyli gehennę wojny. Wcześniej Ambasador Loringhoven, który objął urząd we wrześniu tego roku zwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau, Instytut Pileckiego i Muzeum Polin.

Na zakończenie wizyty w Forcie VII Ambasador rozmawiał z przedstawicielami środowisk kombatanckich – Elżbietą Rybarską, Zenonem Wechmannem i Zenonem Ulatowskim. Wysłuchał wspomnień, w czasie których nie zabrakło wzruszeń i łez. Przyznał, że bardzo ważne jest aby więcej Niemców chciało odwiedzać takie miejsca jak Fort VII, szczególnie ważna jest edukacja młodych. Szczególnie, że  w Poznaniu warto wykorzystać bliskość granicy z Niemcami. Zadeklarował pomoc, by  młodzież takie miejsca odwiedzała i poznawała historię dla prawdy, pamięci i pojednania.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności