W dniu 14 czerwca 2016 r. odbyła się w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Przypomnijmy, iż to właśnie w Forcie VII powstał pierwszy na ziemiach polskich niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W uroczystościach udział wzięli Prezydent Jędrzej Solarski, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, przedstawiciele posłów RP, byli więźniowie a także uczniowie poznańskich szkół. Głównym punktem programu było złożenie kwiatów i zniczy pod ścianą śmierci. Następnie nagrodzono uczniów Technikum Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu, którzy przygotowali kampanię informacyjną mającą zachęcić mieszkańców gminy Swarzędz do odwiedzenia Fortu VII.

W drugiej części spotkania kustosz Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII Przemysław Jurkiewicz przedstawił relację ze swojej wizyty w Hamburgu na otwarciu objazdowej wystawy „erfasst, verfolgt, vernichtet. Kranke und behinderte Menschen im Nationalsozialismus“ dotyczącej eksterminacji chorych i niepełnosprawnych w III Rzeszy. Wygłosił też referat na temat mordowania chorych psychicznie w komorze gazowej w Forcie VII. Na zakończenie dyrektor Muzeum Tomasz Łęcki wyraził nadzieję, że w.w. wystawę będzie można również zobaczyć w przyszłości w Forcie VII.

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.