Na cmentarzu na Junikowie przy grobie mecenasa Stanisława Hejmowskiego rozpoczęliśmy dzisiaj jesienną edycję akcji “Światełko dla Czerwca’56”. W inauguracji wzięli udział uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Handlowych i Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 .

Stanisław Hejmowski był adwokatem, obrońcą oskarżonych robotników w procesach Poznańskiego Czerwca 56. W swoich mowach atakował system komunistyczny w Polsce, udowadniając, że to zła sytuacja ekonomiczna pchnęła robotników do strajku. Jego niezłomna postawa i odważne stwierdzenia przeszły do historii. Po procesach był rozpracowywany przez SB, inwigilowany, szykanowany i pomawiany, ostatecznie został zawieszony w wykonywaniu zawodu. Zmarł w 1969 roku.

“Światełko dla Czerwca ’56” to projekt edukacyjny, którego celem jest upamiętnienie nieżyjących już osób, związanych z wydarzeniami Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Biorą w niej udział uczniowie z Poznania i wielu miast Polski m.in. Warszawy, Wrocławia, okolic Krakowa, tam gdzie pochowani zostali uczestnicy Poznańskiego Powstania. Sukces akcji wynika przede wszystkim z zaangażowania wielu szkół.  Uczniowie dwa razy w roku, przy okazji rocznicy Czerwca 56 i tuz przed 1 listopada, porządkują groby i zapalają znicze. Celem jest poznawanie historii powstania i kultywowanie pamięci o bohaterach wśród najmłodszego pokolenia Polaków.

Obecna edycja „Światełka dla Czerwca 56” odbywa się pod Patronatem Honorowym Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Partnerem wydarzenia jest @biegczerwca56, a Partnerem Strategicznym Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 jest Lotto.

Powrót do listy kategorii Aktualności