W tym roku obchodzimy 250 rocznicę Konfederacji Barskiej. 29 lutego 1768 roku zebrana w Barze szlachta polska postanowiła zorganizować się w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej. 28 lutego 2018 roku w Kościele Karmelitów Bosych na Wzgórzu Św. Wojciecha o godzinie 19.30 zostanie odprawiona msza w rocznicę powołania Konfederacji.

Konfederacja Barska skierowana była przeciwko Imperium Rosyjskiego i królowi Stanisławowi Poniatowskiemu. Reprezentantem Wielkopolski i jednym z głównym organizatorów Konfederacji był Wawrzyniec Potocki. Niewątpliwie to czas wielkiego rozbudzenia patriotycznego szlachty. Według wielu historyków było to pierwsze polskie powstanie narodowe.

Walki konfederacji trwały cztery lata i politycznie zakończyły się klęską. Rosjanie surowo rozprawili się z konfederatami – wcielano ich do armii carskiej lub zesłano na wschód Rosji. W 1772 roku przeprowadzono pierwszy rozbiór Polski.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.