Międzynarodowa konferencja naukowa „Kwestia polska w propagandzie w okresie pierwszej wojny światowej” to największe wydarzenie naukowe w Poznaniu w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości i 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Konferencja odbyła się 29 stycznia 2018 roku a jej organizatorami byli: Centrum Instytut Wielkopolski UAM oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

W czasie wykładów i dyskusji zwrócono uwagę na rolę i formy propagandy w okresie I wojny światowej dla sprawy polskiej, w jaki sposób przedstawiano kwestie polską na terenie zaborów , jak pisano o odbudowie państwowości polskiej w prasie europejskiej.

Do tej pory w literaturze z historii tego okresu ta sprawa nie była poruszana. Tymczasem w czasie I wojny światowej zbudowano ogromną machinę propagandową, wykorzystując nowe środki – m.in. media, film , pocztówki.

Częścią konferencji był wernisaż wystawy „Do kogo należy Polska? Propagandowe kartki pocztowe z czasów I wojny światowej”, która prezentowana jest w CK Zamek.

Przy okazji tej konferencji naukowej dyrektor WMN, Tomasz Łęcki zaprezentował projekt największej i bardzo oczekiwanej inwestycji w planach WMN – nowej siedziby dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności