Zapraszamy do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 na projekcję filmu “Żelazny” – 10 marca, godz. 14:00.

Film “Żelazny” przedstawia historię podporucznika Zdzisława Badochy ps. “Żelazny”, który na początku wraz ze środowiskiem harcerskim, a później z 5 Wileńską Brygada AK, walczył z komunistyczną władzą. Swoją nietuzinkową postawę udowadniał niejednokrotnie, co potwierdzali jego koledzy czy sam major “Łupaszko”:
,,Bardzo odważny, dzielny, pełen inicjatywy, wykazał wielką odwagę osobistą” – pisał o “Żelaznym” słynny dowódca “Brygady Śmierci” we wniosku o odznaczenie Zdzisława Krzyżem Virtuti Militari.

Patrząc na liczbę osiągnięć, które były sumą organicznej pracy, dynamicznej strategii i heroicznych postaw, można się zastanawiać jak to możliwe, że podpurcznik ,,Żelazny” miał tylko 21 lat kiedy zginął? Jak wielkie stanowił zagrożenie dla ówczesnych władz, skoro nazywany był postrachem komunistycznej bezpieki na Pomorzu?

Być może odpowiedzi na te pytania nasuną się po obejrzeniu filmu, na którego projekcję zapraszamy do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 na godz. 14.

Film jest hołdem w stronę wszystkich walczących, za trud i cierpienie, za nie pozostanie biernym wobec otaczającej ich rzeczywistości.

Zapowiedź:
https://www.youtube.com/watch?v=JeQTgu_N2PM

Więcej informacji o filmie odnaleźć można na stronie jego twórców: https://www.facebook.com/BadochaZelazny/

Cześć i chwała bohaterom!

Powrót do listy kategorii Aktualności