“Jest świętym prawem Wielkopolan domagać się święta państwowego, święta narodowego z tej rzeczywiście ważnej i pięknej okazji jaką jest wola uczczenia pamięci wielkiego czynu zbrojnego  Powstania Wielkopolskiego. Nigdy nie miałem wątpliwości, że wielkiego” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas oficjalnego przekazania apelu o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym.

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego inicjatorzy przedsięwzięcia – Przemysław Terlecki Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Rafał Reczek Dyrektor poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Łęcki Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Dariusz Grzybek Prezes Fundacji “Zakłady Kórnickie”, Tadeusz Musiał Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Jacek Gursz Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski – w towarzystwie m.in. Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego i przedstawiciela Marszałka Województwa Wielkopolskiego przekazali Prezydentowi Dudzie oficjalny wniosek o ustanowienie święta oraz dwa symbole – replikę chorągwi powstańczej, której oryginał znajduje się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i sztandar I Pułku Strzelców Wielkopolskich.

Prezydent Andrzej Duda dziękując Wielkopolanom za kultywowanie pamięci o powstaniu i jego randze, o której jak przyznał, w Polsce “trochę zapomniano” powiedział – “proszę sobie spróbować wyobrazić państwo, które się odradza bez Ostrowa Tumskiego i baptysterium, bez Gniezna, bez Ostrowa Lednickiego. Czy to byłoby państwo polskie? Bez tych najważniejszych miejsc, będących absolutną kolebką państwa Polan, Słowian, Rzeczpospolitej? Nie ma Rzeczypospolitej Polskiej bez tych miejsc.”

Prezydent zadeklarował, że “niezwłocznie” projekt ustawy o ustanowieniu 27 grudnia świętem państwowym Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego znajdzie się na biurku Marszałek Sejmu, aby pierwsze świętowanie było możliwe jeszcze w tym roku.

link do zapisu transmisji przekazania apelu – Kancelaria Prezydenta RP :

https://www.facebook.com/watch/live/?v=370499141373309&ref=search

Powrót do listy kategorii Aktualności