Pojedynek Powstańczy Prezydentów jest zwieńczeniem konkursu historycznego Klasówka Powstańcza, dedykowanego 97. rocznicy III Powstania Śląskiego oraz konkursu Wiedzy
o Wielkopolsce, dedykowanemu 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Wielki finał odbędzie się 4 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 w Auli Biblioteki Kórnickiej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Na Śląsku, w Klasówce Powstańczej wzięli udział uczniowie  z prawie 200 szkół woj. dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego  i zachodniopomorskiego.

W Wielkopolsce konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim organizowany był przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu  w ramach realizacji projektu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Pamiętamy!”

W finale wojewódzkim wzięło udział ponad 600 uczniów szkół  wszystkich szczebli. Finał  odbył się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

W poniedziałek, 4 czerwca, konkurencje dla Prezydentów Poznania i Świętochłowic będą sprawdzać zarówno wiedzę, jak i umiejętności. Każdy z Prezydentów będzie miał w swojej ekipie trzech najlepszych uczniów z ww. konkursów. Drużynę śląską poprowadzi Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, a drużynę poznańską – zastępca Prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Jury:

dr Olaf Bergmann – Wielkopolskie Muzeum Nieodległości

dr hab. Maciej Fic – Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego

Piotr Bojarski – dziennikarz Gazety Wyborczej

Józef Krzyk – dziennikarz Gazety Wyborczej

Pojedynek prowadzić będą dyrektorzy Wielkopolskiego Muzeum Nieodległości  w Poznaniu – Pan Tomasz Łęcki oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – Pani Halina Bieda.

 

W niedzielę (3 i 4 czerwca) zapraszamy przed Odwach na Starym Rynku na wystawę “Śląsk – droga do Niepodległej” przygotowaną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i dofinansowaną z programu dotacyjnego Niepodległa.
Ekspozycja upamiętnia historię Powstań Śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do odrodzonego, niepodległego państwa polskiego po kilkuset latach funkcjonowania pod czeską  i niemiecką jurysdykcją.

Ekspozycja na 25 planszach prezentuje m.in. Śląsk od zarania dziejów  aż do Traktatu Wersalskiego, sprawę polską na arenie międzynarodowej w trakcie I wojny światowej, sytuację na Śląsku przed wybuchem Powstań, ich genezę i przyczyny, kalendarium wydarzeń i wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919-1921, plebiscyt na Górnym Śląsku z 20 marca 1920 roku, powitanie Wojska Polskiego w 1922 roku  i ustanowienie województwa śląskiego.

 

[Aktualizacja]

Właśnie zakończył się Powstańczy Pojedynek Prezydentów. Drużyny wykazały się ogromną wiedzą na temat Powstań Śląskich oraz Powstania Wielkopolskiego. Pomimo zaciętej i bardzo wyrównanej walki, jednym punktem zwyciężyła drużyna Prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego. Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo.

 

Powrót do listy kategorii 100-lecie Powstania