77 lat temu w Forcie VII zginął Ludwik Mzyk – duchowny rzymskokatolicki, werbista. Od 1939 roku przełożony Domu Misyjnego Zgromadzenia Słowa Bożego w Chludowie.

Był ofiarą tzw. Intelligenzaktion, realizowanej przez Niemców operacji „politycznego oczyszczania terenu”, której celem była eksterminacja środowisk patriotycznych w Wielkopolsce. Zginął męczeńską śmiercią 20 lutego 1940 roku.
W 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił Ludwika Mzyka błogosławionym w grupie 108 polskich męczenników II wojny światowej.

W najbliższą niedzielę (19 lutego) o godzinie 13.00 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII odbędą się obchody związane ze wspomnieniem śmierci błogosławionego.
W uroczystości weźmie udział Rektor Domu Misyjnego Ojców Werbistów w Chludowie, ks.Jan Wróblewski. Ojcowie werbiści poprowadzą modlitwę. Kustosz MMW-Fort VII, Leszek Wróbel wygłosi krótką prelekcję o prześladowaniach duchownych w ramach tzw. Intelligenzaktion. Na zakończenie uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze pod „Ścianą Śmierci”.

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.